Kompas Prawny: Co musisz wiedzieć przed wakacyjnym rejsem?

Obowiązkowe napiwki i zakaz wnoszenia alkoholu na pokład statku. Zasady panujące na statku mogą wydać się nietypowe, dlatego przed wejściem na pokład warto się z nimi zapoznać. Co jeszcze musisz wiedzieć przed wakacyjnym rejsem statkiem pasażerskim?

Kompas Prawny: Co musisz wiedzieć przed wakacyjnym rejsem?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 9 czerwca 2023

Jak wygląda wejście na pokład statku? 

Zaokrętowanie to ważny termin oznaczający procedurę wpuszczania pasażerów na pokład statku. Należy wówczas stawić się w porcie najpóźniej na dwie godziny przed odpłynięciem. Powinieneś mieć przy sobie dowód osobisty, a także paszport, w sytuacji, gdy statek ma w planie zawinąć, nawet na chwilę, do portu znajdującego się poza Unią Europejską (nawet jeżeli nie zamierzasz wychodzić na ląd). Przed wejściem na statek otrzymasz kartę identyfikacyjną, która będzie zastępować klucz do kabiny, dowód osobisty i kartę płatniczą oraz specjalne przywieszki do oznaczenia bagażu rejestrowanego. 

Ile bagażu można wziąć na statek?

Można wziąć dwie sztuki bagażu rejestrowanego oraz jedną sztukę bagażu podręcznego. Bagaż rejestrowany należy oznaczyć przywieszkami, czy też naklejkami, aby była możliwa jego identyfikacja. Bagaż rejestrowany zabierany jest przez obsługę, a następnie dostarczany do odpowiednich kabin na statku. 

Czego nie można wziąć na statek?

Na pokład statku nie wolno wnosić przedmiotów uznanych za niebezpieczne. Są to wszelkie rodzaje broni, kajdanki, noże, nożyczki z ostrzem dłuższym niż 10 cm, gaz pieprzowy, produkty łatwopalne, jak np. benzyna. Zabronione jest również zabieranie ze sobą przedmiotów posiadających grzałki, czyli żelazek, prostownic do włosów, lokówek, ponieważ pozostawione włączone bez nadzoru, mogą przyczynić się do powstania pożaru. 

Kompas Prawny: Przepisy dotyczące przekraczania granicKompas Prawny: Przepisy dotyczące przekraczania granicAnna Petynia-Kawa

Napoje i żywność można wnosić ze sobą na statek, ale w rozsądnych ilościach, typu dwie butelki wody i kilka batoników. Przy większej ilości produktów spożywczych, które ciężko będzie rozpoznać podczas kontroli, może interweniować ochrona. 

Na pokład statku nie wolno wnosić alkoholu. Jeżeli znajdzie się w naszym bagażu, zostanie on skonfiskowany przez obsługę statku i zwrócony na koniec rejsu. 

Płatności bezgotówkowe

Na pokładzie statku stosuje się płatności bezgotówkowe. Nie trzeba też sięgać po swoją kartę płatniczą. Płatności odbywają się za pomocą karty pokładowej, która została nadana podczas zaokrętowania. Należy wcześniej zarejestrować swoją kartę płatniczą lub wpłacić odpowiedni depozyt. Wszystkie rachunki zostaną uregulowane na koniec rejsu — pieniądze zostaną pobrane z konta bankowego albo z depozytu. Niewykorzystane środki z depozytu zostaną zwrócone.

Obowiązkowe napiwki

Opłaty serwisowe zwane potocznie napiwkami są obowiązkowe i automatycznie doliczane do rachunku na karcie pokładowej. Zazwyczaj są płatne osobno, choć niektóre linie wliczają już opłaty serwisowe w ogólną cenę rejsu. Warto więc zapoznać się wcześniej z tą kwestią. 

Koniec rejsu, czyli wyokrętowanie

Wyokrętowanie oznacza koniec rejsu i opuszczenie statku. Proces ten polega na uregulowaniu wszystkich rachunków, a także na przygotowaniu bagażu głównego i wystawieniu go przed kabinę, aby obsługa mogła go zabrać i dostarczyć do hali bagażowej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!