Wskaźnik Optymizmu Konsumentów 2018 - badania Ipsos

Badanie Wskaźnika Optymizmu Konsumentów przeprowadzone zostało w listopadzie 2018 roku przez Instytut Badawczy Ipsos. Polacy są spokojni o swoją przyszłość i są do niej optymistycznie nastawieni.

Zakupy rodzinne
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 4 grudnia 2018

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Jego wahania sygnalizują zmieniające się nastroje uwzględniające takie aspekty, jak ocena klimatu gospodarczego w kraju, oczekiwania wobec bezrobocia, czy stosunek do bieżących wydarzeń politycznych. Jak zanotowano w ostatnim listopadowym badaniu, Wskaźnik Optymizmu Konsumentów wzrósł o 0,64 pkt do 107,63.

Jesień przyniosła utrwalenie dobrych nastrojów konsumenckich, przejawianych w poprzednich miesiącach. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów zanotował wzrosty:

  • Wskaźnik skłonność do zakupów wzrósł o 0,21 pkt i wyniósł 108,92 pkt.
  • Wskaźnik oczekiwań wzrósł o 2,46 pkt i wyniósł 110,09 pkt.
  • Wskaźnik klimatu gospodarczego wzrósł o 1,26 pkt i wyniósł 105,68 pkt.
  • Wskaźnik bieżący wzrósł o 0,45 pkt i wyniósł 105,81 pkt.

Co to oznacza dla konsumentów?

Czują się bezpieczniejsi, biorąc pod uwagę perspektywy swojej sytuacji materialnej. Skłonni są do dokonywania zakupów i chętnie przeznaczają na nie pieniądze i to coraz wyższe kwoty.

Konsumenci mają bardziej optymistyczne nastawienie i są spokojniejsi o swoją przyszłość.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Egzamin zawodowy 2021 – jak zdać?
Edukacja

Egzamin zawodowy 2021 – jak zdać?

Trwa letnia sesja egzaminów zawodowych i to w aż trzech formułach 2012, 2017 oraz 2019. Co trzeba zrobić i ile punktów trzeba zdobyć, by zdać egzamin. Kiedy otrzymam dokumenty potwierdzające zdany...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!