Kupujesz węgiel w internecie? Uważaj na oszustów podszywających się pod firmy z Twojego miasta!
Chciał kupić 4 tony węgla i wpłacił zaliczkę. Towar nie został dowieziony, a zaliczka w wysokości 1100 złotych przepadła. Mieszkaniec Jeleniej Góry był przekonany, że to uczciwa oferta, bo miała pochodzić od istniejącego przedsiębiorcy z tego miasta. Niestety okazało się, że nieznany oszust podszył się pod istniejący skład i uśpił czujność swojej ofiary.
- Michał Górecki
- /
- 25 października 2022
Oszuści podszywają się pod prawdziwe firmy
W tym przypadku oszust, publikując fałszywą ofertę, zdecydował się uwiarygodnić ją poprzez wpisanie danych firmy, która faktycznie działa od kilku lat na terenie Jeleniej Góry. Ten fortel uśpił czujność mieszkańca tego miasta, bo był przekonany, że zawiera transakcję ze znanym mu podmiotem z okolicy.
Mężczyzna ani przez chwilę nie miał wątpliwości co do autentyczności ogłoszenia. Drogą internetową zamówił więc cztery tony węgla i wpłacił zaliczkę w wysokości 1.100 złotych na poczet transakcji. Niestety, kiedy zamówiony opał nie został dostarczony, okazało się, ze anons był fikcją, a oszust jedynie podszył się pod legalnie działające przedsiębiorstwo.
Oszustwa „na węgiel” – także przez media społecznościoweMartyna Kowalska
Zasada ograniczonego zaufania w internecie
Policja apeluje do konsumentów, by dokonując zakupów w internecie, stosowali zasadę ograniczonego zaufania. Szczególnie wtedy, gdy oferta wydaje nam się bardzo atrakcyjna i okazjonalna.
Policjanci zachęcają do sprawdzenia opinii o wybranym sklepie. Nie brakuje ich na forach oraz w różnego rodzaju serwisach. Po drugie, warto sprawdzić numer telefonu, adres, a także numery NIP i REGON sprzedawcy. Jeśli ogłoszeniodawca proponuje wyłącznie kontakt internetowy, zawsze możemy sprawdzić, czy jego firma faktycznie istnieje, a jeśli tak, zadzwonić do niej, by upewnić się, że faktycznie to ona wystawiła ofertę sprzedaży w internecie. Każda próba weryfikacji autentyczności ogłoszenia, nie zajmuje wiele czasu. Niemniej ogranicza ryzyko, że padniemy ofiarą sprytnej manipulacji przestępcy.
Chcesz dokonać przelewu? Sprawdź kilka rzeczy!
Zanim wyślesz pieniądze, sprawdź, czy na maila dostałeś lub dostałaś potwierdzenie zamówienia. Należy unikać zakupów poza aukcją, szczególnie jeśli sprzedawca namawia nas do takiej transakcji.
Co powinna zrobić ofiara oszustwa w internecie?
Po pierwsze należy poinformować dany serwis internetowy o zaistniałym fakcie. Najczęściej nasze zgłoszenie zostanie przekierowane do administratorów zajmujących się bezpieczeństwem w serwisie.
Kolejna rzecz, to zachowanie wszelkich dokumentów, związanych z transakcją. Dobrze jest mieć przy sobie dowód przelewu na konto bankowe, oraz korespondencję np. z komunikatorów, poczty e-mail, skrzynki SMS.
Sprawę oszustwa należy zgłosić Policji. Na komisariat lub posterunek należy zabrać ze sobą wymienione przed chwilą dokumenty, które staną się dowodami w sprawie i mogą ułatwić identyfikację oszusta.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.