Jaki mandat za brak odblasków?

Dzień staje się coraz krótszy, dlatego wychodząc z domu, warto zabrać ze sobą odblaskowe elementy. Prawo dokładnie określa w jakich okolicznościach MUSIMY posiadać odblaski. Za niedostosowanie się do przepisów grozi nam mandat. 

Jaki mandat za brak odblasków?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 października 2022

Kiedy muszę mieć odblaski? 

Każdy, kto porusza się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu drogą, musi posiadać odblaski – taki obowiązek nakłada na nas prawo! Przepis ten nie obowiązuje w sytuacji, w której mamy do dyspozycji chodnik. W każdym wypadku jednak, w którym musimy iść poboczem, lub przejść na drugą stronę ulicy, odblask posiadać musimy. Bezwarunkowo!

Jak zauważa na swojej stronie internetowej Yanosik, prawo nie zawiera norm w zakresie wyglądu odblasków. A wybór jest naprawdę duży – od opasek samozaciskowych, przez zawieszki, kamizelki a także odzież zawierającą odblaskowe detale. To oznacza, że kurtka z odblaskowymi pasami, spełnia już ustawowy wymóg.

Co ciekawe, odblaski muszą posiadać piesi, którzy poboczem prowadzą rower, wózek, lub motocykl.

6.000 zł mandatu i 20 punktów za złe przewożenie dzieci6.000 zł mandatu i 20 punktów za złe przewożenie dzieciMartyna Kowalska


Jaki mandat za brak odblasków? 

Skoro jest przepis, musi być także kara za jego niestosowanie. Zgodnie z obecnie obowiązującymi wytycznymi mandat za brak odblasków wynosi 100 złotych. Choć jak pokazuje doświadczenie, czasem kończy się na pouczeniu. Zdarza się też, że sami policjanci wręczają odblaskowe elementy w ramach różnego rodzaju akcji prewencyjnych. 

Odblaski są skuteczne

Eksperci od bezpieczeństwa ruchu drogowego zwracają uwagę, że odblaski zdecydowanie zwiększają bezpieczeństwo pieszych. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie, szybko zapada zmierzch, a dodatkowo pojawiają się ograniczenia widoczności w postaci mgieł i deszczu. 

Są zalecenia, by odblaski zabierać nawet na terenach zabudowanych. Osoba ubrana na czarno, na nieoświetlonym odcinku drogi, może być zauważona przez kierowcę w ostatniej chwili. Zdarza się, że w takich okolicznościach dochodzi do tragedii. Dlatego warto spojrzeć na odblaski nie tylko z punktu widzenia obowiązku, ale także naszego, dobrze pojętego bezpieczeństwa. 

Źródło: policja.gov.pl | yanosik.pl


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!