Jaka kara za przywłaszczenie znalezionych pieniędzy?

Wiele słyszy się o „uczciwych znalazcach”, którzy przekazali znaleziony portfel z pieniędzmi policji lub osobie, która go zgubiła. Postawa godna pochwały. A co w sytuacji, w której znalazca zachowa się dokładnie na odwrót? Przywłaszczenie znalezionych pieniędzy może skończyć się… więzieniem!

Jaka kara za przywłaszczenie znalezionych pieniędzy?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 listopada 2022

Znalezione, niekradzione…

66-latka z powiatu wołomińskiego, podczas pobytu w jednym z hoteli w Polanicy-Zdroju zgubiła kartę płatniczą oraz gotówkę – prawie 2,5 tys. złotych. Do zdarzenia doszło na jednym z korytarzy. Przechodząca obok 65-latka z powiatu kluczborskiego znalazła zgubę, jednak nie pomyślała o tym, by oddać mienie prawowitej właścicielce. Nie byłoby to trudne, bowiem na karcie znajdowały się dane personalne właścicielki. Znalazczyni, postanowiła jednak postąpić inaczej. 

Pomógł monitoring

Kobieta, która zgubiła kartę i pieniądze postanowiła szukać ratunku u policjantów. Informację o utracie mienia zgłosiła na miejscowym komisariacie policji. Mundurowi przyjęli zgłoszenie i dokładnie zajęli się sprawą. Prześledzili m.in. zapisy z kamer monitoringu. W ten sposób udało się ustalić wygląd osoby podejrzanej o przywłaszczenie pieniędzy i karty. 

Jak się okazało, kobieta, która znalazła pieniądze, postanowiła wybrać się na zakupy. Na całe szczęście nie zdążyła wydać całości. Większość gotówki udało się odzyskać policji. Mundurowi zatrzymali podejrzewaną. Usłyszała zarzut przywłaszczenia rzeczy znalezionej. Miała szczęście, że nie posłużyła się też znaleziona kartą, bo wtedy odpowiadałaby za… kradzież z włamaniem. Pisaliśmy o takim przypadku w Dzienniku Prawnym w tym artykule.

Jaka kara za użycie znalezionej karty płatniczej?Jaka kara za użycie znalezionej karty płatniczej?Michał Górecki

Co zrobić ze znalezioną rzeczą lub pieniędzmi?

Zgodnie z obowiązującym prawem, każdą znalezioną rzecz należy oddać właścicielowi, a jeśli nie jest to możliwe, należy przekazać ją do Biura Rzeczy Znalezionych lub do najbliższej jednostki Policji. Zatrzymując znalezioną rzecz, osoba taka naraża się na odpowiedzialność karną.

Jaka kara za przywłaszczenie znalezionych pieniędzy? 

Przywłaszczenie cudzego mienia uzyskanego w dowolny sposób (także przez znalezienie!) to zgodnie z Kodeksem karnym – przestępstwo. Kwestię tą reguluje art. 284 K.k. Za taki czyn grozi kara grzywny, ograniczenie wolności, a nawet pozbawienie wolności do lat 3.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!