Lot dronem – rekreacyjnie i sportowo. Czy potrzebne jest ubezpieczenie?

Przepisy dotyczące lotów rekreacyjnych i sportowych bezzałogowymi statkami powietrznymi, czyli dronami są w Polsce bardzo liberalne. Właściwie jedyną barierą, coraz łatwiejszą do pokonania jest zakup sprzętu. Prawo nie wymaga w przypadku lotów „hobbystycznych” ani świadectwa kwalifikacji UAVO, ani badań lotniczo-lekarskich. Nie ma także obowiązku zakupienia polisy OC. Zdrowy rozsądek podpowiada jednak, by takie ubezpieczenie posiadać. W przeciwnym razie możemy popaść w niemałe kłopoty.

Lot dronem – rekreacyjnie i sportowo. Czy potrzebne jest ubezpieczenie?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 lipca 2019

Czy latanie dronem jest bezpieczne?

Lot dronem to ogromna frajda. Jeśli urządzenie ma dodatkowo kamerę, możemy spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość z zupełnie innej perspektywy. W ostatnim czasie, wraz ze spadającymi cenami takich urządzeń coraz więcej osób decyduje się na zakup miniaturowego bezzałogowca. Bywają jednak sytuacje, kiedy przyjemność latania zamienia się w koszmar, a chwila nieuwagi staje się źródłem poważnych konsekwencji.

Tak było w przypadku lotu dwunastoletniego chłopca z Wielkopolski. Dron, który nastolatek otrzymał na urodziny zakończył swój żywot podczas pierwszego, próbnego lotu na obrzeżach osiedla. Młody pilot, choć testował swojego drona pod nadzorem taty, dość szybko i w nieoczekiwany sposób stracił panowanie nad urządzeniem. To z impetem wbiło się w szybę zaparkowanego kilkadziesiąt metrów dalej samochodu dostawczego. Prawo jednoznacznie wskazuje, kto jest zobowiązany w takiej sytuacji do naprawy szkody. Można wyobrazić sobie poważniejsze konsekwencje, gdyby dron spadł na jadący samochód, czy w osobę spacerującą nieopodal.

962.jpgCo wiesz o zwrotach towarów? Te informacje pozwolą zaoszczędzić ci sporo pieniędzy Rafał Stępniewski

Ile kosztuje OC na drona?

Co do zasady, osoba sterująca dronem (nie właściciel urządzenia) ponosi odpowiedzialność za wszystkie szkody wyrządzone zarówno na osobach jak i mieniu. Oczywiście są wyjątki takie jak siła wyższa, lub sytuacja, w której szkoda nastąpiła w stu procentach z winy poszkodowanego, który np. próbował strącić drona jakimś przedmiotem.

Niemniej podnosząc w powietrze urządzenie ważące choćby pół kilograma, musimy mieć świadomość i wyobraźnię, że taki obiekt jest w stanie wyrządzić niezamierzone przez nas szkody. Pamiętajmy, że do wielu wypadków dochodzi nie tyle z powodu małego doświadczenia operatora, a błędnej konfiguracji sprzętu lub awarii technicznych.

Ofertę ubezpieczenia OC bez trudu można znaleźć w internecie. Koszty zaczynają się od około 100 złotych za rok. Zwróćmy jednak uwagę na sumę ubezpieczenia – czyli do jakiej kwoty możemy liczyć na ochronę oraz na Ogólne Warunki Ubezpieczenia, w których poznamy dokładny zakres wsparcia w problematycznej sytuacji.

Nowe zasady 300+. Pieniądze także dla uczniów szkół policealnych i dla dorosłych300 plus po nowemu. Pieniądze dostaną również dorośli Mikołaj Frączak

Zasady bezpiecznego lotu dronem

Jeżeli latasz rekreacyjnie lub sportowo warto przeczytać zalecenia Urzędu Lotnictwa Cywilnego, które pomogą zminimalizować ryzyko poważnych wypadków i związanych z nimi szkód. Znajdują się one na stronie internetowej ULC.

Osoby, które latają dronem dla zabawy lub na zawodach choć nie potrzebują świadectwa kwalifikacji czy badań lotniczo-lekarskich powinny za każdym razem pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przede wszystkim należy latać sprzętem sprawnym technicznie. Jeśli są co do tego wątpliwości lub urządzenie było naprawiane chałupniczymi metodami po upadku, lepiej nie odrywać go od ziemi. Doświadczenie pokazuje, że to najprostsza droga do wypadku.

Bezpieczna odległość do lotów dronem

W przypadku, kiedy waga drona nie przekracza 600 gram należy zachować bezpieczną odległość od zabudowy, zgromadzeń osób, pojazdów czy obiektów budowlanych. W takim przypadku samemu należy określić jaka odległość jest bezpieczna by nikomu nie wyrządzić krzywdy.

Bardziej precyzyjne zasady obowiązują w przypadku dronów oraz modeli latających ważących więcej niż 600 g. Wówczas należy zachować bezpieczną odległość poziomą nie mniejszą niż 100 metrów od zabudowy, zgromadzeń ludzi itd. Nie ma przeszkód by latać w mieście, ale trzeba znaleźć na to odpowiednio dużo miejsca.

W jaki sposób zmienić nazwę ulicy?W jaki sposób zmienić nazwę ulicy? Mikołaj Frączak

Latasz dronem? Pamiętaj o tym!

Urząd Lotnictwa Cywilnego ostrzega – niezależnie od masy drona lub modelu, który użytkujemy powinniśmy się stosować do kilku złotych zasad. Należy zachowywać kontakt wzrokowy z urządzeniem, aby w porę zareagować i zapobiec ewentualnym zderzeniom z przeszkodami lub innymi użytkownikami przestrzeni powietrznej. Warto zapoznać się także ze szczegółowymi przepisami, które dokładnie określają gdzie wolno latać, a gdzie nie. Pod żadnym pozorem nie można przeprowadzać operacji lotniczych nad lotniskami, poligonami i jednostkami wojskowymi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!