Młode pokolenie zadłużone na 1 mld zł

Młodzi Polacy, w wieku od 18 do 24 lat, zmagają się z rosnącym problemem zadłużenia. Z najnowszych danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK wynika, że ich łączne zobowiązania nieopłacone w terminie osiągnęły wartość 1 miliarda złotych. W ciągu roku zaległość ta wzrosła o imponujące 18%. Co więcej, liczba niesolidnych dłużników w tej grupie wiekowej zwiększyła się o ponad 7 tysięcy.

Młode pokolenie zadłużone na 1 mld zł
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 23 października 2023

Finansowe wyzwania pokolenia Z

Choć pokolenie Z dopiero rozpoczyna swoją dorosłą ścieżkę życiową, już teraz boryka się z poważnymi zaległościami finansowymi. W lipcu 2022 roku ich łączne długi wynosiły ponad 853 mln zł, a liczba nierzetelnych dłużników wzrosła z 125 tys. do ponad 132 tys.

Takie tendencje nie powinny dziwić — kryzys gospodarczy i rosnące ceny podstawowych dóbr, takich jak mieszkania, żywność czy transport. Jednak młode pokolenie ma też pewne atuty, takie jak niskie bezrobocie czy ulgi podatkowe.

Niepłacenie alimentów. Dlaczego co czwarty Polak to usprawiedliwia?Niepłacenie alimentów. Dlaczego co czwarty Polak to usprawiedliwia?Monika Świetlińska

Według Eurostatu, prawie 40% młodych Polaków kontynuuje naukę. Większość z nich uczęszcza na studia dziennie, co uniemożliwia podjęcie pełnoetatowej pracy i uzyskanie stałego dochodu. Tymczasem średnie miesięczne wydatki studenta wynoszą obecnie 3,8 tys. zł, co stanowi wzrost o ponad 21% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Charakterystyka zadłużonych

Analiza zadłużenia w poszczególnych regionach Polski pokazuje, że najwięcej długów mają młodzi mieszkańcy województwa śląskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. Natomiast najmniej zaległości finansowych mają osoby ze świętokrzyskiego.

 - Rekordzistką jest pochodząca z woj. śląskiego 20-latka, która zalega bankom i innym instytucjom ponad 788 tys. zł – powiedział Sławomir Grzelczakprezes BIG InfoMonitor. Mimo że rekordzistka to kobieta, to o terminach spłacania należności zdecydowanie częściej zapominają mężczyźni.

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie BIK widnieje bowiem 80,8 tys. panów (61 proc.) w wieku 18-24 lat, ich zaległości przekraczają kwotę 611 mln zł. Kobiet jest 51 tys. (39 proc.), a ich zaległość to niecałe 398 mln zł. 

- Co niepokojące w przypadku młodych dłużników, więcej niż co czwarty z nich wpada od razu na głęboką wodę i ma zarówno problemy z obsługą kredytów jak i innych poazakredytowych zobowiązań. Dla porównania, wśród ogółu dorosłych Polaków w takiej sytuacji jest co piąty niesolidny dłużnik. Poza tym, biorąc pod uwagę, że gros 18-24 latków w ogóle jeszcze nie pracuje i tym samym ma ograniczone możliwości zaciągania zobowiązań, 5 proc. odsetek pokolenia Z z problemami finansowymi tylko pozornie wydaje się niewysoki, na tle całego społeczeństwa, gdzie kłopoty ma blisko 9 proc. – zwrócił uwagę Sławomir Grzelczak.  

Młodzi ludzie wchodzą w dorosłość z etykietą nierzetelnego płatnika. To może utrudnić im dostęp do kredytów i innych usług. 

Analiza zobowiązań kredytowych

W kontekście zobowiązań kredytowych, młodzi ludzie mają niższe długi, ale średnie zadłużenie na osobę jest wyższe. W przypadku kredytu mieszkaniowego średnia zaległość wynosi 60 704 zł, a w przypadku kredytu konsumpcyjnego 7 501 zł.

Gospodarka europejska jest w recesji?Gospodarka europejska jest w recesji?Damian Jemioło

– Niepokoi, że 132 tys. młodych osób wchodzi w życie już naznaczone stygmatem nierzetelnego płatnika. Oznacza to wykluczenie nie tylko z rynku kredytowego, ale również z możliwości korzystania z wielu usług. Dominacja mężczyzn wśród niesolidnych młodych dłużników wiąże się częściowo z faktem, że wśród osób studiujących większy udział mają kobiety, według raportu „Portfel studenta” jest ich 58 proc. Oznacza to, że mężczyźni częściej podejmują już w tym czasie pracę zawodową, a tym samym mogą korzystać z produktów kredytowych – stwierdził dr hab. Waldemar Rogowskigłówny analityk BIG InfoMonitor.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!