Nie robisz regularnych przeglądów? Możesz mieć kłopot przy sprzedaży auta

Posiadacze samochodów wiedzą, że coroczne badanie techniczne to jeden z ważniejszych obowiązków, o których nie można zapomnieć. Sprawdzenie stanu auta raz na 12 miesięcy jest regulowane przez ustawę – brak aktualnego badania wiąże się z mandatem. Przegląd techniczny to z kolei nieobowiązkowe sprawdzenie stanu auta, które warto regularnie wykonywać, choć za jego brak nie są przewidziane żadne kary. Dowiedz się na czym polega przegląd samochodu i kiedy może się przydać. 

Nie robisz regularnych przeglądów? Możesz mieć kłopot przy sprzedaży auta
 • Redakcja dziennikprawny.pl
 • /
 • 18 maja 2023

Przegląd techniczny a badanie techniczne

Techniczne badanie i przegląd techniczny to określenia, które często stosowane są zamiennie. Jest to jednak błędne. Podstawowa różnica dotyczy tego, że przegląd jest nieobowiązkowy, podczas gdy na badanie techniczne właściciele pojazdów muszą zgłaszać się co roku. Celem obowiązkowego badania technicznego jest dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego na określony czas (zwykle 12 miesięcy). Stan samochodu jest kontrolowany w stacji diagnostycznej, a jego cena jest stała i wynosi 99 złotych. Od 1 stycznia 2022 r. za brak ważnego badania technicznego samochodu grozi mandat w wysokości od 1500 do 5000 zł.

Gdzie wykonuje się przegląd i jaki jest jego koszt?

Przegląd samochodu najczęściej przeprowadza się w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Aby skorzystać z tej usługi, wystarczy zarezerwować termin i wybrać odpowiadającą opcję – producenci proponują często różne rodzaje przeglądu. Jak wygląda przegląd auta? Nie ma co do tego konkretnych wytycznych, gdyż nie jest to usługa regulowana ustawowo. W rezultacie zarówno przebieg i zakres przeglądu może różnić się w zależności od miejsca, w którym go przeprowadzasz. Najczęściej przegląd obejmuje:

 • wymianę filtrów oleju i kabinowego,
 • wymianę płynu hamulcowego,
 • kontrolę oświetlenia i elektroniki,
 • kontrolę akumulatora, kontrolę zawieszenia,
 • silnika i układu hamulcowego,
 • oględziny karoserii.

W związku z tym, że zakres przeglądu może być bardzo różny, cena także nie jest jednolita i zależy od miejsca, do którego się na niego zgłosisz i zakresu.

Więcej informacji na temat przeglądu samochodu znajdziesz w następującym artykule:

https://rankomat.pl/samochod/przeglad-samochodu.

Czy przeglądy techniczne są konieczne?

Przegląd samochodu nie jest obowiązkowy, co nie oznacza, że powinno się go pomijać. Dobrze jest pilnować regularnego sprawdzania stanu auta, gdyż wykrycie usterki, gdy samochód jest jeszcze objęty gwarancją wiąże się z brakiem opłaty. Przegląd warto robić również ze względu na to, że być może będziesz chciał sprzedać kiedyś auto. Brak terminowych przeglądów może okazać się wówczas problematyczny. Kilkuletnie auta, które mają sporą wartość, są zawsze dokładnie sprawdzane przez potencjalnych nabywców, którzy chcą mieć pewność, że samochód był regularnie serwisowany.

Przegląd samochodu na gaz

Badanie techniczne auta z instalacją gazową jest obowiązkowe i trzeba przeprowadzać je co roku. Do przeprowadzania badań technicznych samochodów na gaz uprawnione są tylko Stacje Kontroli Pojazdów oznaczone literką „c” – z reguły mają takie oznaczenie na szyldzie.

Przegląd auta na gaz różni się od przeglądu samochodu na inny rodzaj paliwa tylko tym, że diagnosta sprawdza dodatkowo instalację gazową. Robi się to ze względów bezpieczeństwa – choć nowoczesne układy gazowe są bardzo dobrej jakości i rzadko ulegają awariom, trzeba je regularnie kontrolować. W trakcie przeglądu diagnosta sprawdza szczelność instalacji czujnikiem i weryfikuje okres homologacji butli. Weryfikuje również:

 • czy elementy instalacji gazowej są prawidłowo rozmieszczone i odpowiednio zamocowane,
 • czy zbiornik gazu nie nosi śladów uszkodzeń i przeróbek,
 • czy przewody nie są pęknięte albo nie wykazują oznak starzenia się materiału.

W ten sposób można wykryć ewentualne usterki i zapobiec wybuchowi butli. Sprawnie przeprowadzone badanie trwa około 30 minut i kosztuje jedynie 162 złote. Na cenę tę składają się:

 • okresowe badanie techniczne, które kosztuje 98 zł,
 • badanie specjalistyczne pojazdu przystosowanego do zasilania gazem, które kosztuje 63 zł,
 • opłata za wpis do Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów, która wynosi 1 zł.

W przypadku nowych samochodów z silnikami benzynowymi, elektrycznymi lub diesel nie trzeba przeprowadzać badania technicznego w ciągu trzech lat. Następnie zwolnienie z przeglądu obowiązuje kolejne dwa lata. Nie dotyczy to jednak samochodów z instalacją gazową – w tym przypadku coroczny przegląd jest obowiązkowy.

Więcej na temat o przeglądzie samochodu na gaz przeczytasz tutaj:

https://rankomat.pl/samochod/przeglad-samochodu-na-gaz-ile-kosztuje-i-co-warto-wiedziec.

Badanie techniczne – zmiany w 2023?

W 2023 planowane są zmiany dotyczące przeprowadzania badań technicznych. Co ma się zmienić?

 • Diagnosta będzie miał obowiązek wykonać dokumentację fotograficzną pojazdu – w tym stanu licznika.
 • Spóźnienie się z badaniem będzie kosztowało podwójnie – kierowca, który zgłosi się na badanie techniczne 30 dni po terminie, zapłaci dwukrotność standardowej ceny.
 • Badanie techniczne będzie ważne dłużej – do 30 dni po upływie roku od poprzedniego badania.

Zmiany te jeszcze nie weszły w życie, choć planowane są od dawna. Możliwe, że na zaproponowanych zmianach się nie skończy – diagności wskazują na konieczność podniesienia cen za tę usługę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!