Nie zapłaciłem mandatu. Co mi grozi?

Nieuwaga, brawura, czasem działania celowe — powody otrzymania mandatu mogą być różne. W takich sytuacjach warto wiedzieć, jakie są możliwości działania. Czy można odmówić przyjęcia kary finansowej? Kto może ją nałożyć?

Nie zapłaciłem mandatu. Co mi grozi?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 5 lutego 2024

Odmówienie przyjęcia mandatu

Podczas kontroli, jeśli zostaną zanotowane uchybienia osoba przeprowadzająca ją może nałożyć karę finansową. Sprawdzający, rozpoczynając czynności powinien na początku przedstawić się, poinformować z jakiego powodu ją nakłada oraz pouczyć o możliwości, zgodnie z artykułem 99 KPSW (Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia) odmówienia przyjęcia mandatu. Jeśli zostanie ona zanotowana funkcjonariusz powinien sporządzić protokół, a następnie sprawa powinna być skierowana do sądu.  W takim przypadku po zapoznaniu się z dowodami zostanie podjęta decyzja o nałożeniu kary wraz z opłatą kosztów sądowych lub umorzeniu sprawy.

Jest to jednak bardziej złożony proces i może skutkować dodatkowymi kosztami. Warto zastanowić się, czy odmowa jest właściwym rozwiązaniem, a lepszym podejściem może być jego przyjęcie.

Co jeśli nie zapłacono mandatu

Jeżeli opłata nie zostanie zanotowana w wyznaczonym terminie istnieje ryzyko, że sprawa zostanie przekazana do sądu, który wystawi nakaz zapłaty. W przypadku uporczywego unikania może trafić ona do komornika, który, jako osoba upoważniona do egzekucji sądowej, może podjąć kroki w celu ściągnięcia zaległej kwoty. Jednym z nich jest zajęcie rachunku bankowego osoby zadłużonej, co oznacza, że środki na koncie mogą zostać przejęte na poczet zaległego mandatu. Może też zostać zajęte wynagrodzenie, emerytura lub renta dłużnika, co może wpłynąć na stabilność finansową osoby zobowiązanej. W związku z tym konsekwencje finansowe związane z nieuregulowaniem mandatu mogą być poważne i prowadzić do trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Jak i kiedy odwoływać się od mandatu drogowego?Jak i kiedy odwoływać się od mandatu drogowego? Jakub Stasak

Ignorowanie wezwań do zapłaty może skutkować dodatkowymi kosztami związanymi z postępowaniem sądowym, co z kolei zwiększa całkowitą sumę do uregulowania, a także — zajęciem zwrotu podatku z Urzędu Skarbowego. Unikanie rozwiązania sprawy w początkowej fazie może prowadzić do eskalacji problemu, a także wpływać na zdolność kredytową i historię finansową osoby zadłużonej.

Kto może ukarać?

Mandaty w Polsce mogą być nałożone przez różne organy i służby, w zależności od rodzaju wykroczenia. Może to zrobić:

  • Policja: Mandaty w związku z ruchem drogowym, przeważnie za wykroczenia drogowe,
  • Straż Miejska: Mandaty za pewne wykroczenia na terenie danej gminy, takie jak np. za śmiecenie czy parkowanie,
  • Inspekcja Transportu Drogowego (ITD): Za naruszenia przepisów dotyczących transportu drogowego,
  • Inspekcja Sanitarna: W niektórych przypadkach za naruszenia związane z higieną publiczną.
  • Państwowa Inspekcja Pracy: W odniesieniu do niektórych naruszeń przepisów pracy.

Przestrzeganie obowiązujących przepisów stanowi ważny element unikania konieczności ponoszenia kar finansowych w postaci mandatów karnych. Bywa, że nieświadome lub lekceważące podejście do regulacji prawnych może prowadzić do sytuacji, w których funkcjonariusze organów kontrolnych nakładają je w wyniku stwierdzenia wykroczeń.

Czy mogę nie płacić mandatu za brak biletu?Czy mogę nie płacić mandatu za brak biletu?Jakub Stasak

Świadomość obowiązujących przepisów nie tylko pomaga uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, ale także kształtuje postawę społeczną opartą na przestrzeganiu norm prawnych. To podejście sprzyja nie tylko własnemu bezpieczeństwu i unikaniu konsekwencji prawnych, ale również wspiera utrzymanie porządku publicznego. Odpowiedzialne i etyczne postępowanie wobec obowiązujących norm przyczynia się do budowania społeczeństwa, które zdaje sobie sprawę z konsekwencji swoich działań, a tym samym redukuje ryzyko otrzymania mandatu karnego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!