Nowe zasady izolacji i kwarantanny od 15.02. Początek końca pandemii?

Zmiany dotyczące przepisów związanych z izolacją i kwarantanną przedstawił w środę (9.02) minister zdrowia Adam Niedzielski. Ocenił także, że mamy do czynienia z „początkiem końca pandemii”. Nowe zasady będą obowiązywały od 15 lutego 2022 roku. 

Nowe zasady izolacji i kwarantanny od 15.02. Początek końca pandemii?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 lutego 2022

Krótsza izolacja, mniej przypadków kwarantanny

Z zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wynika, że od 15 lutego 2022 roku izolacja w przypadku stwierdzenia wirusa SARS-CoV-2 będzie obowiązywała 7, a nie 10 dni. Przypomnijmy, w styczniu w ten sam sposób skrócono okres obowiązkowej kwarantanny.

Również od połowy lutego kwarantanna dla osób mieszkających z osobą zakażoną będzie trwała jedynie do zakończenia izolacji. To oznacza koniec dotychczasowej i bardzo uciążliwej zasady, w której zakończenie kwarantanny domownika było liczone według wzoru „izolacja domownika + 7 kolejnych dni”. 

 

Koniec kwarantanny z kontaktu

Zlikwidowana ma zostać także kwarantanna wynikająca z kontaktu z osobą zakażoną. Nie trafią na nią również te osoby, które zostały wskazane w wyniku wywiadu epidemiologicznego. Według zapowiedzi MZ, 10 lutego wobec takich osób kwarantanny mają zostać zdjęte. 

Kwarantanna dla podróżnych 

Od 11 lutego kwarantanną przyjazdową nie będą objęte osoby przybywające z krajów strefy Schengen, jeśli posiadają unijny certyfikat COVID-19. Jeśli nie posiadają tego typu dokumentu, ich sytuacja pozostaje bez zmian. 

W przypadku osób przybywających spoza strefy Schengen, kwarantanna będzie trwała siedem dni. 

Koniec nauki zdalnej 21 lutego

Przy okazji konferencji ministra zdrowia ws. izolacji i kwarantanny głos zabrał także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Ogłosił on, że od dnia 21 lutego 2022 roku, wszyscy uczniowie przebywający obecnie na nauce zdalnej powrócą do szkół. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!