MZ: Koniec zdalnego nauczania możliwy lada dzień

Niewykluczone, że już w przyszłym tygodniu uczniowie przebywający na zajęciach zdalnych wrócą do szkół – powiedział w Radiu Plus rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Ostateczna decyzja ma jednak zależeć od wielu czynników – dodał

MZ: Koniec zdalnego nauczania możliwy lada dzień
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 lutego 2022

Nauka stacjonarna przywrócona regionalnie?

Rzecznik resortu zdrowia przyznał, że możliwe jest wprowadzenie „ogólnopolskiej hybrydy”. Wyjaśnił, że pod tym pojęciem rozumie przywrócenie zajęć stacjonarnych jedynie w części województw w Polsce. Ta zapowiedź pokrywa się z wcześniejszymi opiniami ministra edukacji Przemysława Czarnka, który ocenił, że zakończenie nauki zdalnej najszybciej może nastąpić w regionach, które najwcześniej zakończyły ferie zimowe. Nie bez znaczenia będą jednak statystyki zachorowań w konkretnych regionach. Sam kalendarz ferii to raczej za mało.

Testy na COVID-19. Przybywa punktów wymazowychTesty na COVID-19. Przybywa punktów wymazowychMikołaj Frączak

Warunki powrotu nauki stacjonarnej

Rzecznik ocenił w programie „Sedno Sprawy” na antenie Radia Plus, że powrót uczniów do szkół będzie uzależniony od szeregu czynników. Wśród nich kluczowa będzie sytuacja epidemiczna na terenie konkretnego województwa. Ważne będzie także zdiagnozowanie liczby ognisk zakażeń na terenie placówek oświatowych. 

Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia zwrócił uwagę, że dzieci z najmłodszych czterech roczników szkół podstawowych nadal uczą się w trybie stacjonarnym. Resort będzie sprawdzał m.in. liczbę zleceń z POZ i hospitalizacji w danym regionie. Te wszystkie zmienne będą istotne przy podejmowaniu ostatecznych dla szkół decyzji. 

W których województwach powrót do nauki stacjonarnej?

Analizując wspominaną wcześniej wypowiedź ministra edukacji, najszybciej do nauki w szkole mogą wrócić uczniowie z pięciu regionów, w których ferie zimowe zakończyły się 30 stycznia 2022 roku. 

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego są to województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie oraz wielkopolskie. Przedstawiciele resortów zdrowia oraz edukacji zastrzegają jednak, że są to wstępne przymiarki, a wiążące decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Można się spodziewać, że konkrety padną w drugiej połowie tygodnia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!