fb

Testy na COVID-19. Przybywa punktów wymazowych

W Polsce coraz łatwiej zrobić test w kierunku wirusa SARS-CoV-2 – wynika ze statystyk NFZ. W ciągu ostatnich dwóch tygodni uruchomiono bowiem 153 nowe punkty pobrań wymazów. Ile takich miejsc działa w Polsce? W jakich godzinach pracują?

Testy na COVID-19. Przybywa punktów wymazowych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 lutego 2022

Ile jest punktów wymazowych w Polsce?

Według danych przekazanych przez NFZ obecnie w naszym kraju działają 802 punkty pobrań wymazów na obecność koronawirusa (SARS-CoV-2). Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że az 153 z nich zostały utworzone w ciągu ostatnich dwóch tygodni. 

Powstaną kolejne punkty wymazowe

Fundusz zapowiada, że w najbliższych dniach powstanie kolejnych 80 punktów. Niektóre z nich będą miały charakter całodobowy. Tego typu punkty powstaną w większości województw.

NIE BĘDZIE wykroczeń za brak maseczki, NIE BĘDZIE odszkodowań za brak testu w pracyNIE BĘDZIE wykroczeń za brak maseczki, NIE BĘDZIE odszkodowań za brak testu w pracyMonika Świetlińska

Jak otrzymać zlecenie na test PCR?

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowa zlecenie na wykonanie testu PCR pod kątem obecności koronawirusa może wystawić m.in. lekarz POZ. 

W godzinach wieczornych lub dni wolne od pracy może to także zrobić lekarz, który pełni dyżur w najbliższej przychodni świadczącej Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną. Warto pamiętać, że każda osoba, która podejrzewa, że może być zakażona może sama wnioskować o takie zlecenie na formularzu online. Można to zrobić korzystając ze strony znajdującej się pod tym linkiem

Ile czeka się na wynik badania PCR?

Na wynik PCR czeka się co do zasady 24 godziny. Zdarzają się jednak sytuacje, że powiadomienie o wyniku przychodzi już po kilku godzinach. 

Bywa też tak, że na wynik, pacjenci czekają zdecydowanie ponad dobę od badania. Nasi czytelnicy zgłaszają, że do tego typu sytuacji dochodzi w małych punktach w weekendy. Szczególnie, jeśli test ma daleką drogą do przebycia do laboratorium. Oczekiwanie bywa frustrujące, bowiem do uzyskania ujemnego wyniku pacjent pozostaje na kwarantannie. 

Test COVID bez skierowania

Bez zlecenia można wykonać tzw. testy apteczne w technologii antygenowej. Można je zrobić m.in. w aptekach, laboratoriach i mobilnych punktach wymazowych, które zgłosiły chęć do testowania.

Na tego typu testy nie potrzebujemy zlecenia. Mapę lokalizacji miejsc, gdzie można wykonać takie badanie, znajdziemy pod tym linkiem. Oddziały wojewódzkie cały czas przyjmują zgłoszenia od zainteresowanych podmiotów, więc ich lista stale się wydłuża.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid
Rejestr zachorowania na COVID-19 przedłużony
covid

Rejestr zachorowania na COVID-19 przedłużony

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w rozporządzeniu dotyczącym Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19. Zgodnie z projektem, rejestry będą działać dłużej niż pierwotnie planowano, a ich funkcjonowanie...
Będzie 800+ zamiast 500+?
świadczenia/zasiłki

Będzie 800+ zamiast 500+?

Rosnąca inflacja sprawia, że wartość pieniądza spada. Według ekspertów świadczenie 500 plus jest dziś warte ok. 350 zł. Aby miało swoją wartość, jaką miało w czasie jego wprowadzenia, dziś...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!