fb

Główna przyczyna zgonów w Polsce – nie jest nią COVID-19

Choć według oficjalnych statystyk COVID-19 jest główną przyczyną przyrostu liczby zgonów w Polsce, to jednak nie jest to przyczyna numer jeden. Okazuje się że według wyliczeń GUS, Polacy najczęściej umierają z zupełnie innego powodu. Jakiego? 

Główna przyczyna zgonów w Polsce – nie jest nią COVID-19
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 lutego 2022

Główny powód śmierci w Polsce

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie zestawienie pt. Umieralność w pierwszym półroczu 2021 roku. Zgony według przyczyn — dane wstępne”. Okazuje się, że wbrew obiegowej opinii główną przyczyną śmierci w Polsce nie jest zakażenie wirusem SARS-CoV-2. 

Przyczyną co trzeciego zgonu w naszym kraju są choroby układu krążenia. Według GUS w pierwszej połowie 2021 roku zmarło z tego powodu 92.751 osób. Głównie były to osoby między 70. a 74. rokiem życia oraz seniorzy, którzy ukończyli 80 lat. W danych widać również wyraźną nadreprezentację mieszkańców miast. 

Śmierć pracownika – jakie obowiązki po stronie pracodawcy?Śmierć pracownika – jakie obowiązki po stronie pracodawcy?Michał Górecki

COVID-19 jako przyczyna zgonów w Polsce

W pierwszym półroczu 2021 roku COVID-19 jako przyczyna śmierci był przypisany mniej więcej do co piątego zgonu w naszym kraju. Z tego powodu zmarło wówczas 56.897 osób – wynika z zestawienia GUS. Najczęściej z tego powodu umierały osoby między 65. i 69. oraz 80. i 84. rokiem życia. W obu grupach wiekowych było to ponad 8,2 tys. osób. 

Jak wskazuje GUS - Analiza zgonów z powodu COVID-19 według wieku osób zmarłych wskazuje na dużą dysproporcję umieralności uwarunkowaną płcią osób zmarłych. Niemal we wszystkich grupach wieku współczynnik umieralności na 100 tys. ludności jest dwukrotnie wyższy wśród mężczyzn. Przyczyną tego zjawiska może być m. in. gorsza kondycja zdrowotna mężczyzn w Polsce, którzy bardzo często zaniedbują badania profilaktyczne i obarczeni są licznymi, nieleczonymi schorzeniami” – czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego.

Nowotwory jako przyczyna zgonów w Polsce

Tu nastąpiła pewna zmiana w statystykach. O ile jeszcze w pierwszej połowie 2020 roku, choroby nowotworowe zajmowały drugie miejsce w zestawieniu przyczyn śmierci Polaków, o tyle w analogicznym okresie rok później, spadły one na trzecią pozycję, za COVID-19 – informuje GUS. Z oficjalnych statystyk wynika, że w wyniku zachorowania na raka zmarło wówczas 47.082 osób. Najczęściej były to osoby urodzone w latach 1947-1956 tj. między 65. a 74. rokiem życia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak zaoszczędzić energię?
oszczędzanie

Jak zaoszczędzić energię?

Gaszenie światła, gdy wychodzimy z pokoju, krótkie, ale intensywne wietrzenie pomieszczenia przy wyłączonym grzejniku, włączanie pralki, gdy ma pełny wsad – to tylko kilka sposobów na to, jak...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!