Obowiązki informacyjne jako integralna część umowy
Co stanowi integralną część umowy? Dowiedz się więcej o kwestiach podstawowych.

Informacje, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o prawach konsumenta, stanowią integralną część umowy zawieranej na odległość albo poza lokalem przedsiębiorstwa i mogą być zmienione jedynie za wyraźnym porozumieniem stron.
Zapis ma za zadanie wyraźnie zastrzec, że wszystkie wskazane w ustawie obowiązki informacyjne są elementem umowy. Ma to istotne znaczenie w ramach np. zakupów dokonywanych w sklepach internetowych — w zakres umowy wchodzą zarówno zapisy akceptowanego przez konsumenta regulaminu, jak też informacje podawane w ramach kart produktów — ich ceny, cechy itp.
Ze względu na fakt, że informacje te stanowią część umowy – ustawodawca wyraźnie wskazuje, że zmiana jakichkolwiek z tych informacji w wypadku umów zawieranych na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa może nastąpić tylko za wyraźnym porozumieniem stron. W praktyce zapis oznacza, że przedsiębiorca nie ma możliwości jednostronnej zmiany np. ceny towaru, natomiast konsument nie może bez porozumienia z przedsiębiorcą zmienić np. modelu towaru, który zamawiał, tak by było to dla przedsiębiorcy wiążące.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz
szybkie linki do udostępnień.