Oczyszczasz dach lub strych z gniazd z pisklętami? Możesz trafić za kraty
Nawet do 3 lat pozbawienia wolności grozi 29-latkowi z Łodzi, który wyrzucił dwa pisklęta z poddasza jednej z kamienic doprowadzając do ich śmierci. Mężczyzna będzie odpowiadał za złamanie ustawy o ochronie zwierząt. Warto pamiętać, że oczyszczając dach lub strych z gniazd z pisklętami można trafić za kraty za znęcanie się nad zwierzętami.

- Anna Malinowska
- /
- 31 lipca 2019
Ustawa o ochronie praw zwierząt
O zdarzeniu sprzed kilku tygodni niedawno poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi. Jak relacjonują stróże prawa, do jednego z łódzkich komisariatów dotarło zgłoszenie dotyczące aktu przemocy nad zwierzętami.
- Z relacji naocznych świadków zdarzenia wynikało, że młody mężczyzna kilkanaście minut wcześniej wyrzucił dwa pisklęta z poddasza kamienicy. Następnie okaleczone ptaki sprzątnął łopatą i pozostawił pod drzewem, doprowadzając do ich śmierci – informuje KWP w Łodzi.
Policji udało się szybko namierzyć sprawcę bezdusznego czynu. Jak się okazało mężczyzna nie był karany wcześniej za podobne przestępstwa. Usłyszał zarzut dotyczący znęcania się nad zwierzętami. Policja informuje, że za ten czyn grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności.
Podróż pociągiem z psem. Czy trzeba kupić osobny bilet dla psa? Dorota Kraskowska
Kara za zniszczenie ptasiego gniazda.
Niestety w wielu miejscach w naszym kraju dochodzi do niszczenia gniazd z pisklętami na strychach dachach czy przy elewacji budynków, co właściciele tłumaczą… względami estetycznymi. Mało kto jednak wie, że również ptaki chronione są na podstawie przepisów Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt. Bezpodstawne zabijanie, bądź inne formy znęcania się zwierzętami zagrożone są karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Usuwanie gniazd z pisklętami to skazywanie ich na pewną śmierć.
Policja apeluje aby widząc osoby, które krzywdzą zwierzęta nie bać się zareagować oraz powiadomić o tym odpowiednie służby.
Czy miejsca lęgowe w budynkach podlegają ochronie?
Jak informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, — prawo zabrania niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień, umyślnego uniemożliwiania dostępu do schronień, umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, a także w miejscach rozrodu lub wychowu młodych w okresie lęgowym. Przy czym siedliskiem jest „obszar występowania zwierząt w ciągu całego życia lub dowolnego stadium ich rozwoju”. Miejsca lęgowe ptaków chronionych zlokalizowane w budynkach mieszkalnych należy więc traktować jako ich siedliska podlegające ochronie prawnej – czytamy na stronie internetowej GDOŚ
Instytucja wymienia, że siedliskiem w budynku może być:
·stropodach, strych,
·szczeliny między płytami,
·przestrzenie pod parapetami, balkonami,
·przestrzenie między rynną a ścianą,
·ubytki w elewacji,
·przewody kominowe.
Twój sąsiad znęca się nad zwierzęciem? Zobacz, co mu grozi! Rafał Stępniewski
W ostatnich dniach Najwyższa Izba Kontroli zwróciła uwagę na niedostateczne zabezpieczenie siedlisk ptaków podczas prac termomodernizacyjnych budynków. Zgodę na usunięcie gniazda – wyłącznie w uzasadnionych przypadkach wydaje właściwy Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. - Bez takiej decyzji gniazda ptaków objętych ochroną można usuwać z obiektów budowlanych i terenów zieleni od 16 października do końca lutego, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne.
Policja na straży praw zwierząt
Zupełnie inną historię niż tę z Łodzi, zrelacjonowała ostatnio pomorska policja. Dzielnicowi z Gdańska uratowali pisklę jerzyka – chronionego prawem ptaka. Pisklę prawdopodobnie wypadło z gniazda, na szczęście zauważyli go wsiadający do radiowozu funkcjonariusze. Uratowany ptaszek trafił do najbliższej lecznicy dla zwierząt gdzie zajął się nim weterynarz.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.