Ograniczenie uprawnień kupującego z tytułu rękojmi

W jakich przypadkach uprawnienia kupującego z tytułu rękojmi sprzedający doznają ograniczenia? Czy takie same zasady obowiązująca dla kupujących, którzy są konsumentami w stosunku do kupujących, którzy są przedsiębiorcami?

Montaż urządzenia

Art. 561 kodeksu cywilnego

...

§ 3. Sprzedawca może odmówić zadośćuczynienia żądaniu kupującego, jeżeli doprowadzenie do zgodności z umową rzeczy wadliwej w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo w porównaniu z drugim możliwym sposobem doprowadzenia do zgodności z umową wymagałoby nadmiernych kosztów. Jeżeli kupującym jest przedsiębiorca, sprzedawca może odmówić wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady także wtedy, gdy koszty zadośćuczynienia temu obowiązkowi przewyższają cenę rzeczy sprzedanej.

Przepis ten upoważnia sprzedawcę do odmowy uznania żądania roszczenia kupującego w sytuacji, gdy naprawa byłaby niemożliwa, albo wymagałby poniesienia nadmiernych kosztów po stronie sprzedawcy.

Bardziej restrykcyjne są regulacje, gdy kupujący jest przedsiębiorcą, bo sprzedawca może odmówić wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady również wtedy, gdy koszty zadośćuczynienia temu obowiązkowi przewyższają cenę rzeczy sprzedanej.

Chodzi tu np. o sytuacje gdy dane części zamienne nie będą już produkowane, albo gdy będzie to droższy sposób od drugiego rozwiązania czyli gdy naprawa będzie droższa niż wymiana albo odwrotnie.

Przez cenę rzeczy należy rozumieć kwotę, którą zapłacił lub miał zapłacić kupujący.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!