Czas i sposób wymiany lub naprawy rzeczy

Dowiedz się, kiedy zgodnie z przepisami prawa sprzedawca jest obowiązany wymienić rzecz wadliwą na wolną od wad lub usunąć wadę. W jaki sposób powinien się odbyć ten proces?

Montaż okna

Art. 561 kodeksu cywilnego

...

§ 2. Sprzedawca jest obowiązany wymienić rzecz wadliwą na wolną od wad lub usunąć wadę w rozsądnym czasie bez nadmiernych niedogodności dla kupującego.

...

 

Obowiązek sprzedawcy do wymiany rzeczy lub jej naprawy musi zostać zrealizowany w rozsądnym czasie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego.

Rozsądny czas w jakim powinna nastąpić naprawa lub wymiana to dokonanie tej czynności bez zbędnej zwłoki, w czasie na którego ramy wpływ mają rodzaj wadliwej rzeczy oraz charakter wady.

Nadmierne niedogodności to np. długi czas trwania wymiany lub naprawy a w związku z tym niemożność korzystania przez kupującego w tym czasie z zakupionej wadliwej rzeczy, duży hałas spowodowany naprawą rzeczy lub demontaż zamontowanej rzeczy, powodujący np. przeprowadzenie skomplikowanych prac remontowo-budowlanych, podczas gdy można byłoby zrobić to sprawniej, ciszej, w mniej skomplikowany sposób.

Sprzedawca powinien zatem zastosować takie środki, aby ta wymiana lub naprawa była jak najmniej uciążliwa dla klienta

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!