Policja i prokuratura wyślą do Ciebie SMS z numeru +48 798 030 846

TO NIE JEST PRÓBA OSZUSTWA. Na prośbę Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości publikujemy ważną informację dotyczącą wysyłki SMS-ów, które mogą trafić również do Ciebie. Co będzie zawierać ten SMS? 

Policja i prokuratura wyślą do Ciebie SMS z numeru +48 798 030 846
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 19 grudnia 2023

"W związku z prowadzonym za sygn. akt 2006-4.Ds.15.2023 Prokuratury Regionalnej w Łodzi postępowaniem przygotowawczym dot. podejrzenia zaistnienia czynu z art. 258§1 k.k. i in. związanych z działalnością platform inwestycyjnych o nazwie RoyalZysk, Topeu, Primeu, Kraj Maklerów, Masl oraz Be22 w najbliższych dniach Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wyśle wiadomość sms, z informacją o prowadzonym śledztwie dotyczącym oszustw inwestycyjnych na platformach internetowych, z prośbą o odpowiedź, w przypadku zainwestowania przez osoby pokrzywdzone, środków finansowych. Wiadomość SMS zostanie wysłana z numeru +48 798 030 846" - czytamy w oświadczeniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

O jakie przestępstwo chodzi?

Przestępczy proceder polegał na zamieszczaniu w internecie ogłoszeń dotyczących możliwości dokonania inwestycji celem uzyskania szybkich i dużych zysków. Osobie zainteresowanej, która dokonała wpłaty pierwszych środków pieniężnych, zakładano konta na stronach fałszywych giełd, gdzie pokrzywdzeni widzieli rosnące zyski.

Sądy puchną od nowych spraw frankowychSądy puchną od nowych spraw frankowych Monika Świetlińska

Pokrzywdzeni byli proszeni o instalowanie na swoich komputerach czy smartfonach oprogramowania (AnyDesk), umożliwiającego zdalny dostęp do ich urządzeń i wykonywanie zdalnie nieautoryzowanych operacji, wiążących się z obciążeniem finansowym (np. zawieranie zdalnie umów kredytowych, pożyczek, dokonywanie przelewów pieniędzy). Wszelkie próby wypłaty przez pokrzywdzonych zgromadzonych środków kończyły się niepowodzeniem. Zaznaczyć należy, że informacje o zyskach były fikcyjne – zostały wygenerowane celem pozyskania zaufania pokrzywdzonego i nakłonienia go do dalszych inwestycji.

W celu ustalenia wszystkich osób pokrzywdzonych jest prowadzona kampania informacyjna polegająca na rozesłaniu wiadomości SMS  pochodzącej z numeru „+48 798030846” do osób zidentyfikowanych jako te, które zainwestowały środki pieniężne w fałszywą działalność inwestycyjną.

Osoby, które otrzymały przedmiotowe wiadomości proszone są o jak najszybsze nawiązanie kontaktu z Zarządem w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości za pośrednictwem następującego adresu poczty  elektronicznej: [email protected].

Jak będzie brzmiał ten SMS?

 „Zarząd w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości prowadzi śledztwo dotyczące oszustw inwestycyjnych na platformach internetowych nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi.

Pana/Pani numer ujawniono na liście rozmów zrealizowanych przez grupę przestępczą.

W przypadku wpłaty środków finansowych na inwestycję, prosimy o przekazanie szczegółów utraty środków, na adres e-mail: [email protected]”.

Wykonałem przelew na telefon na błędny numer. Co robić?Wykonałem przelew na telefon na błędny numer. Co robić?Małgorzata Łaziuk

Przesyłane przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wiadomości nie będą zawierały danych osobowych ani żadnych innych danych wrażliwych.

W związku z możliwymi próbami podszywania się pod Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości prosimy o dokładną weryfikację adresu email w otrzymanej wiadomości. 

Wiadomości nie będą zawierały linków przekierowujących do innych stron.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!