Polisa na życie. Czy to się opłaca?

Głównym zadaniem tego typu ubezpieczenia jest zbudowanie systemu ochrony na wypadek śmierci lub zdarzeń przewidzianych w umowie np. choroby nowotworowej. Ma to być więc zabezpieczenie, z którego skorzysta sam ubezpieczony lub jego najbliżsi.

Polisa na życie. Czy to się opłaca?
  • Natalia Ryńska
  • /
  • 27 maja 2019

Polisa na życie. Co to jest?

Polisa ma stworzyć bufor bezpieczeństwa finansowego w najtrudniejszych życiowych chwilach, takich jak: ciężka choroba lub niemożność wykonywania pracy. Jej stronami są ubezpieczający i ubezpieczony, ale ważnym podmiotem uwikłanym w tę relację może być uposażony. Jest to osoba, której przysługuje prawo do otrzymania środków, gdyby doszło do śmierci ubezpieczonego, z pominięciem postępowania spadkowego.

Zawarcie umowy jest działaniem czysto prewencyjnym. Oczywiście każdy ma nadzieję, że żadne zło go w życiu nie spotka, jednak  patrząc na statystyki nie można być tego pewnym. A niestety, prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń niepożądanych jest duże. Przezorni inwestują więc w tego typu rozwiązania.

Czytaj również: 5 sposobów na obniżenie kosztów polisy samochodu

Najlepsza polisa na życie

Przed podjęciem decyzji, warto przeprowadzić szczegółowy research i poświęcić czas na zapoznanie się z postanowieniami konkretnych ofert (zarówno umowy, jak i ogólnych warunków ubezpieczenia), a także sytuacjami podlegającymi wyłączeniom. Tylko to da gwarancję znalezienia najlepiej dopasowanej oferty i poczucia dobrze wydanych pieniędzy. Część osób korzysta z pakietów dostarczanych przez pracodawcę. Należy jednak pamiętać, o braku możliwości negocjowania otrzymanych warunków.

Czy polisa na życie się opłaca

Odpowiedzi na pytanie czy wykupienie polisy na życie się opłaca każdy musi udzielić sam, biorąc pod uwagę takie czynniki jak: sytuację rodzinną, dochody, posiadane oszczędności, zaciągnięte zobowiązania, stan zdrowia, tryb życia, rodzaj podejmowanych aktywności i zawodowe ryzyko. Szczególnie zainteresowane ubezpieczeniem na życie powinny być osoby, których zarobki stanowią podstawowe źródło utrzymania rodziny. Ich śmierć jest bowiem równoznaczna z utratą stabilizacji finansowej przez wszystkich członków najbliższej familii. Podobny skutek przynosi ciężka choroba, długotrwały pobyt w szpitalu czy inwalidztwo.

Czytaj także: Ubezpieczenie biletu lotniczego

Jeżeli dojdziesz do wniosku, że polisa na życie jest produktem godnym Twojego zainteresowania będziesz musiał dokonać wyboru pomiędzy dostępnymi produktami. Wysokość składki jest ważna, ale nie powinna być kluczowa w procesie decyzyjnym. W niektórych ofertach dzięki dopłacie kilku złotych można rozszerzyć ilość ryzyk, co diametralnie wpływa na poprawę przyszłego bezpieczeństwa rodziny.

Jak długo działa polisa na życie?

Warto dokładnie policzyć czas, jaki powinna obowiązywać umowa. Im będzie dłuższy, tym stawka będzie wyższa. Podobnie wygląda wyliczenie ze względu na wiek ubezpieczonego. Z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego im młodszy zainteresowany tym mniejsza składka. Nie jest tajemnicą, że wraz z wiekiem pogarsza się stan zdrowia i wzrasta liczba potencjalnych chorób, a to wiąże się z częstszym korzystaniem z polisy.

Najlepiej przy ustalaniu wysokości sumy ubezpieczeniowej kierować się wielokrotnością miesięcznych zarobków. Po każdym traumatycznym przeżyciu potrzeba czasu na powrót do codziennego funkcjonowania. Dobrze gdyby rekonwalescencja mogła odbyć się bez uszczerbku dla dotychczasowego poziomu życia.

Ubezpieczyciele w swojej ofercie posiadają szeroką gamę pakietów dodatkowych. Bezmyślne wykupowanie wszystkich jest stratą pieniędzy. Trzeba rozsądnie wybrać te, których wykup będzie w Twojej sytuacji uzasadniony. Pakiet medyczny, darmowy dostęp do zajęć sportowych czy pomoc asystenta w czasie nagłego zachorowania może i brzmią kusząco, ale mogą okazać się zbędnymi wydatkami, które mocno podbijają ostateczną cenę polisy.

 

Przy szacowaniu kosztów umowy trzeba pamiętać o tym, że firmy ubezpieczeniowe w umowach zastrzegają sobie prawo do zmiany wysokości składki oraz sumy ubezpieczeniowej w rocznicę zawarcia umowy. Zabieg ten nosi miano „indeksacji składki”.

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!