Prezes UOKiK zdecydował - gigantyczna kara dla PayPal
W jednej ze swoich ostatnich decyzji Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że PayPal Europe stosuje niedozwolone postanowienia. Wśród zakwestionowanych zapisów znalazł się m.in. bardzo ogólny katalog działań zabronionych czy dotkliwe sankcje dla użytkowników, w tym finansowe, za złamanie warunków umowy.
- Jakub Stasak
- /
- 24 lipca 2024
Kara za niedozwolone sankcje umowne
PayPal to znany serwis internetowy, umożliwiający płatności online na całym świecie – działa on na zasadzie elektronicznego portfela zintegrowanego z rachunkiem bankowym.
W rezultacie przeprowadzonego postępowania Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję, uznającą, że PayPal stosuje zakazane klauzule, wzywając tym samym do zaprzestania podobnych praktyk.
Skarbówka zaostrza kontrolę nad przejściem z umowy o pracę na B2BKatarzyna Leszczak
Nałożona na przedsiębiorstwo kara finansowa wyniosła 106 689 453 złote.
Prezes UOKiK zakwestionował postanowienia „Umowy z użytkownikiem PayPal” – sporne okazały się 34 działania zabronione użytkownikom oraz katalog przykładowych sankcji.
Mowa m.in. o zapisach przewidujących ukaranie użytkownika już za samą próbę skorzystania z zablokowanego konta.
W umowie znalazła się ponadto klauzula, stwierdzająca, iż nie wolno „naruszać żadnych przepisów prawa, ustaw, zarządzeń lub regulacji (np. dotyczących usług finansowych, ochrony konsumentów, nieuczciwej konkurencji, zakazu dyskryminacji i nieuczciwej reklamy)”, co skutkować mogło nałożeniem bliżej nieokreślonych sankcji.
W praktyce, do ich zastosowania upoważniało przedsiębiorstwo naruszenie dowolnego przepisu w jakimkolwiek państwie, przy czym, dane naruszenie mogłoby nawet nie mieć związku z korzystaniem z konta PayPal – konsumenci nie byliby zatem świadomi faktu, że zrobili coś niezgodnego z postanowieniami umownymi.
Niejasne zasady i arbitralne decyzje
Katalog przewidzianych w umowie sankcji był otwarty, dodatkowo często w żaden sposób niepowiązany z poszczególnymi naruszeniami, czyli równoznaczny z całkowitą arbitralnością decyzji spółki.
Mogła ona, chociażby „w dowolnej chwili” i „według własnego uznania” zablokować pieniądze użytkownika „w wysokości oraz przez okres tak długi, jak będzie to konieczne”.
O co pytać przy kupnie mieszkania?Anna Pakaszewska-Cetera
Konsument musiał liczyć się także z nałożeniem kilku sankcji jednocześnie, w tym, polegających na obowiązku zapłaty kwoty 2500 dolarów amerykańskich lub większej, zamknięciu konta bez uprzedzenia czy odmowie świadczenia usług w przyszłości.
Wszystkie opisane praktyki prowadzić mogły do zaistnienia sytuacji, w których użytkownik PayPal, z jednej strony pozostawał w nieświadomości co do tego, jakie działania są niedozwolone, z drugiej zaś, nie był w stanie przewidzieć ewentualnych sankcji.
Wobec powyższego bezpośrednie następstwo zastosowania zakwestionowanych zapisów stanowiło nawet pozbawienie konsumenta dostępu do zgromadzonych na koncie PayPal środków na czas nieokreślony.
Bezprecedensowy charakter naruszeń
Swoją decyzję następująco skomentował Prezes UOKiK Tomasz Chróstny:
„Charakter naruszeń jest bezprecedensowy. Dla konsumenta korzystanie z usług PayPal na podstawie zakwestionowanych klauzul jest nieprzewidywalne. Klauzule PayPal są ogólne, wieloznaczne i niezrozumiałe. Konsument, czytając te postanowienia, nie może przewidzieć, które z jego działań mogą zostać uznane za zabronione, a także jakie sankcje mogą zostać na niego nałożone przez przedsiębiorcę. W związku z tym PayPal ma nieograniczoną możliwość dowolnego decydowania o tym, czy użytkownik popełnił czyn zabroniony i jaka spotka go za to kara, którą może być choćby zablokowanie pieniędzy na koncie”.
Czy podawanie numeru karty i CVV jest bezpieczne?Jakub Stasak
Po uprawomocnieniu się niniejszej decyzji, przedsiębiorstwo PayPal Europe ma poinformować konsumentów o jej wydaniu za pośrednictwem serwisu internetowego.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina jednocześnie, że wszystkie znajdujące się w regulaminach czy umowach postanowienia, muszą być jednoznaczne i zrozumiałe dla konsumentów, będące ich częścią klauzule o charakterze abuzywnym, traktować należy natomiast tak, jakby w ogóle nie zostały tam zamieszczone.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.