Rękojmia w przypadku zakupu psa. Czy można zareklamować chore zwierzę?

Zakup psa to odpowiedzialna decyzja. Po jakimś czasie okazuje się, że pupil nie jest do końca zdrowy. Co zrobić w sytuacji, gdy zwierzę jest chore? Co z rękojmią?

Rękojmia w przypadku zakupu psa. Czy można zareklamować chore zwierzę?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 11 marca 2019

Zakup chorego psa. Czy można zareklamować chore zwierzę? Rękojmia w przypadku zakupu psa? 

W przypadku zakupu wadliwego towaru od przedsiębiorcy należy ci się reklamacja z tytułu gwarancji lub rękojmi. Rękojmia obowiązuje także podczas zakupów od osoby prywatnej. A co robić w sytuacji, gdy zakupiony przedmiot tak naprawdę nie jest przedmiotem, a zwierzęciem, u którego wykryto jakąś chorobę?

Rękojmia w przypadku zakupu zwierzęcia

W przypadku zakupu zwierzęcia nie może być mowy o wymianie go na inny egzemplarz, ponieważ jest to żywe, czujące stworzenie. W takim przypadku jednak nadal obowiązują przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące rękojmi. Obowiązują więc przepisy dotyczące odstąpienia od umowy sprzedaży.

Czytaj też:

Program "Czyste Powietrze". Jak skorzystać z dofinansowania?

Czy listonosz może zostawić paczkę u sąsiada?

Czy można odzyskać pieniądze zapłacone fotografowi?

Kontekst artykułu 556 § 1 Kodeksu cywilnego w związku z artykułem 556 [1] § 1 Kodeksu cywilnego mówi, że: „sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności, lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym”.

Nie ma w tej sytuacji znaczenia, czy osoba sprzedająca zwierzę wiedziała w dniu sprzedaży o jego stanie zdrowia. Przepisy nie rozróżniają, czy strona sprzedająca miała świadomość istnienia takiej wady. Wykładnia prawa jest taka, że to strona sprzedająca jest odpowiedzialna za wady fizyczne obecne w sprzedawanym towarze. Z tego powodu sądu nie będzie interesowało, czy sprzedawca sam o chorobie zwierzęcia wiedział, czy też nie. Znaczenie ma przede wszystkim sprzedaż czworonoga chorego jako zdrowego.

Poza stanem zdrowia, sprzedający ma również obowiązek poinformować kupującego o innych cechach zwierzęcia, takich jak cechy charakteru, przyzwyczajenia, podstawa opieki nad nim etc.

Czy można oddać psa?

Wyroki sądowe w tej sprawie mają charakter uniwersalny i są niezależne od tego, czy dotyczą sprzedaży konia, psa, kota czy zwierzęcia egzotycznego. Jednak specyfika tej transakcji sprawia, że nieco inaczej podchodzi się do kwestii rękojmi. W przypadku przedmiotu sprzedawca byłby bowiem zobowiązany do wymiany go na taki wolny od wad albo do naprawy. Jednak ciężko chore zwierzę, na przykład z wadą genetyczną, raczej nie może zostać skutecznie wyleczone. Tak samo nie może być mowy o wymianie zwierzęcia, z powodu artykułu 1 ustęp 1 ustawy o ochronie zwierząt. Zwierzę jest bowiem istotą indywidualną, o swoich własnych cechach, dlatego żaden „egzemplarz” zastępczy nie będzie posiadał takich samych cech.

Dlatego w przypadku zakupu chorego zwierzęcia, kupujący ma prawo odstąpić od umowy sprzedaży, czyli zwrócić zwierzaka hodowcy i otrzymać z powrotem swoje pieniądze, ale jednocześnie nie może być mowy, że sprzedający wymieni zwierzę na inne, zdrowe.

Nowy właściciel zwierzęcia jednocześnie może nakazać sprzedającemu partycypować w kosztach jego leczenia. Może on również dochodzić odszkodowania za poniesioną stratę. Tym samym nabywca nie jest wcale na straconej pozycji i ma duże szanse na odzyskanie chociaż części pieniędzy, które będzie musiał zainwestować w leczenie nowego pupila.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!