Schematy piramidowe. Czy generują zysk dla wszystkich?

Piramidy finansowe mogą stwarzać realne zagrożenie dla budżetu, generować straty finansowe. To bardzo ryzykowana forma inwestycji. Jak rozpoznać schemat piramidowy? Warto to wiedzieć!

Schematy piramidowe. Czy generują zysk dla wszystkich?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 4 stycznia 2024

Co to jest schemat piramidowy?

To forma organizacji biznesowej, w której uczestnicy są zachęcani do angażowania się w system, w którym najważniejszym elementem jest werbowanie nowych członków. Jego charakterystyczną cechą jest brak faktycznej sprzedaży produktów lub usług, a główne korzyści finansowe płyną z napływu nowych uczestników.

W praktyce struktura piramidowa przybiera formę, w której osoby, które dołączają wcześniej, zajmują wyższe pozycje, a ci, którzy dołączają później, znajdują się na niższych szczeblach. Zyski generowane są głównie poprzez opłaty wprowadzające nowych uczestników do systemu. Często obiecuje się uczestnikom szybkie i łatwe zyski, co stawia pod znakiem zapytania etyczność i legalność tego typu działań.

Mieszkanka Lublina straciła 230 tysięcy złotych — padła ofiarą telefonicznego oszustwa!Mieszkanka Lublina straciła 230 tysięcy złotych — padła ofiarą telefonicznego oszustwa! Małgorzata Łaziuk

Pojawiają się ostrzeżenia przed inwestowaniem środków pieniężnych na ten cel, ponieważ większość uczestników na niższych poziomach może ponieść straty finansowe; jedynie nieliczni na szczycie piramidy osiągną zyski. Ze względu na ryzyko oszustwa i szkodliwe skutki dla uczestników, wiele krajów uznaje takie schematy za nielegalne.

Jak go rozpoznać, czym się charakteryzuje?

W schemacie piramidowym główny nacisk kładziony jest na zdobywanie nowych uczestników, zamiast na sprzedaż produktów lub usług. Uczestnicy są zachęcani do przekonywania innych do dołączenia. To struktura hierarchiczna.

Często obiecywane jest uzyskanie szybkich i łatwych zysków bez dużego wysiłku — to ma zachęcić do przystąpienia (tymczasem powinno wzbudzić wątpliwości). Wspomina się o wysokich zwrotach z inwestycji, a także o nagrodach za werbowanie nowych członków.

W przeciwieństwie do legalnych modeli biznesowych, piramidy finansowe rzadko oferują rzeczywiste produkty lub usługi o wartości rynkowej. Produkty, jeśli są oferowane, często są pretekstem, a prawdziwe zyski płyną z wpłat nowych uczestników. Struktury wynagrodzeń w są często skomplikowane i trudne do zrozumienia. Wysokie opłaty wejściowe i złożone zasady rozwoju hierarchii są powszechne.

Jak się bronić, nie dać oszukać?

Unikanie pułapek finansowych, także tych związanych z uczestnictwem w piramidach finansowych to bardzo ważna sprawa w świecie biznesu. Aby chronić się przed oszustwem i utratą środków należy być ostrożnym. Przede wszystkim należy przeprowadzić dokładne zbadanie oferty inwestycyjnej czy programu biznesowego. Trzeba również ocenić czy propozycja opiera się głównie na werbowaniu nowych uczestników, czy też oferuje realną wartość produktów lub usług. Dzięki takim działaniom można uniknąć wielu kłopotów. Sprawdzanie legalności firmy to kolejny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa finansowego, zmniejszenia ryzyka utraty finansów.

Seniorka przekazała Bogu aż 1,3 mln złotych! Jak to możliwe?!Seniorka przekazała Bogu aż 1,3 mln złotych! Jak to możliwe?!Małgorzata Łaziuk

Ostrożność wobec obietnic szybkich i nierealnych zysków oraz analiza struktury wynagrodzeń jest bardzo ważna, powinna być na pierwszym miejscu (obietnica dużych wpływów nie powinna przesłaniać rozsądnego myślenia). Firmy uczciwe zazwyczaj oferują przejrzyste struktury wynagrodzeń, oparte na wartości produktów lub usług, a nie na werbowaniu nowych członków.

Dobrym pomysłem jest konsultacja ze specjalistami, ekspertami finansowymi czy prawnikami. Powinno to nastąpić przed podjęciem decyzji o udziale w programie biznesowym: mogą oni dostarczyć cennych wskazówek. Można także zasięgnąć rady u bliskich lub sprawdzić opinie w Internecie.

Warto też ufać swojemu instynktowi – jeśli coś wydaje się zbyt piękne, by było prawdziwe, może być wartościowe pole do głębszego zbadania. Ostatecznie, uczestnictwo w programie opartym na piramidzie finansowej niesie ryzyko utraty środków, a zdrowy rozsądek i podejście krytyczne są niezbędne w procesie podejmowania decyzji biznesowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!