Źródła finansowania partii politycznych
Posiadanie określonych zasobów finansowych jest w sposób oczywisty niezbędne do skutecznego prowadzenia polityki. Jakie są więc dozwolone prawnie źródła finansowania partii politycznych? Sprawdzamy.

- Jakub Stasak
- /
- 2 stycznia 2024
Status prawny partii politycznych
W myśl artykułu 1. ustawy z dnia 27 czerwca 1997 roku (z późniejszymi zmianami) o partiach politycznych:
„Partia polityczna jest dobrowolną organizacją, występującą pod określoną nazwą, stawiającą sobie za cel udział w życiu publicznym poprzez wywieranie metodami demokratycznymi wpływu na kształtowanie polityki państwa lub sprawowanie władzy publicznej”.
Z należnych im, a przewidzianych przepisami niniejszego dokumentu, praw partie polityczne mogą korzystać wyłącznie po uzyskaniu wpisu do odpowiedniej ewidencji.
Możliwość wstąpienia w szeregi krajowych partii politycznych przysługuje osobom będącym obywatelami polskimi, które ukończyły 18 lat.
Działalność poszczególnych partii politycznych oparta jest na społecznej pracy członków tych organizacji, w celu prowadzenia swoich spraw mogą one jednak zatrudniać pracowników.
Co niezwykle istotne, zgodnie z artykułem 8. cytowanej już ustawy:
„Partie polityczne kształtują swoje struktury oraz zasady działania zgodnie z zasadami demokracji, w szczególności przez zapewnienie jawności tych struktur, powoływania organów partii w drodze wyborów i podejmowania uchwał większością głosów”.
Źródła finansowania partii politycznych
Wspomniana zasada jawności stanowi również niepodważalny fundament kwestii odnoszących się do możliwych sposobów finansowania partii politycznych.
Wybory, a absencja wyborcza. Dlaczego tak wielu Polaków nie głosuje?Jakub Stasak
Obowiązujące aktualnie przepisy zakazują partiom politycznym prowadzenia działalności gospodarczej, źródłem ich majątku mogą być zaś:
• składki członkowskie,
• darowizny,
• spadki,
• zapisy z dochodów z majątku,
• określone przepisami właściwych ustaw dotacje i subwencje.
Partia polityczna nie może prowadzić zbiórek publicznych, a posiadane przez siebie środki przeznacza wyłącznie na cele statutowe lub charytatywne.
Finansowanie określonych w statucie partii celów możliwe jest także poprzez zaciąganie kredytów bankowych.
Czy partie polityczne mogą uzyskiwać dochody z posiadanego majątku?
Na mocy artykułu 24. ustawy o partiach politycznych podmioty te mogą pozyskiwać dochody z majątku jedynie, jeśli mowa o:
• oprocentowaniu środków zgromadzonych na rachunkach bankowych i lokatach,
• obrocie obligacjami Skarbu Państwa i bonami skarbowymi Skarbu Państwa,
• zbyciu należących do nich składników majątkowych.
Ważne: W rozumieniu analizowanych przepisów działalnością gospodarczą nie jest prowadzenie przez partię sprzedaży tekstu własnego statutu lub programu oraz przedmiotów symbolizujących partię czy wydawnictw popularyzujących jej cele i działalność.
Psychologia wyborcy. Co kieruje naszym wyborem podczas głosowania?Jakub Stasak
Dozwolone jest ponadto wykonywanie odpłatnie drobnych usług na rzecz osób trzecich z wykorzystaniem będącego własnością partii sprzętu biurowego.
Posiadane przez siebie nieruchomości i lokale partie polityczne mogą użyczać wyłącznie z przeznaczeniem na biura poselskie, senatorskie oraz biura radnych gminy, powiatu albo województwa.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.