Wybory, a absencja wyborcza. Dlaczego tak wielu Polaków nie głosuje?
W latach 2001-2019 swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu wybieraliśmy sześciokrotnie. Najwyższa w XXI wieku frekwencja wyborcza w wyborach parlamentarnych wyniosła 61,74% (2019), najniższa zaś 40,57% (2005). Dlaczego tak wielu Polaków nie głosuje?
- Jakub Stasak
- /
- 11 października 2023
Niezainteresowani
Wyniki licznych, poświęconych aktywności wyborczej Polaków, badań wskazują, że ma ona związek m.in. z naszym wiekiem.
Najłatwiej spotkać przy urnach osoby starsze i w średnim wieku, ludzie młodzi głosują natomiast zdecydowanie mniej chętnie.
Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez wyborców podczas głosowania?Jakub Stasak
Najmłodsi wyborcy często nie czują żadnego związku z polityką, ta niska świadomość społeczna sprawia, że stają się obojętni wobec tego, kto będzie nimi rządził.
Pytani o przyczyny wyborczej absencji, przedstawiciele tej grupy społecznej odpowiadają, że „ich głos się nie liczy”, „to, czy pójdą głosować, nie ma żadnego znaczenia”, „nieważne, kto dojdzie do władzy, i tak będzie źle”.
Na brak zainteresowania kwestią udziału w wyborach znacząco wpływa również poziom wykształcenia oraz status materialny poszczególnych obywateli — im ich życiowe położenie trudniejsze, a wykształcenie niższe, tym rzadziej odwiedzają lokale wyborcze.
Buntownicy
Mowa tu o osobach, które sytuacją na krajowej i międzynarodowej scenie politycznej są wprawdzie żywo zainteresowane, niechęć do głosowania traktują jednak jako swego rodzaju akt obywatelskiego nieposłuszeństwa.
Nieuczciwe praktyki wyborcze. Jak rozpoznać manipulację i fałszerstwa?Jakub Stasak
Ta grupa rodaków regularnie nie głosuje dla zasady, jako powód swojego zachowania podając zmęczenie sceną polityczną czy sprzeciw wobec postępującej degradacji systemu wartości.
Niestety, jak podkreślają eksperci, nieoddanie głosu w wyborach jest w rzeczywistości głosem poparcia dla zwycięzcy, czyli zazwyczaj głównego architekta rzeczywistości, przeciw której się buntujemy.
Niezdecydowani
Według pierwszego paragrafu 104. artykułu Konstytucji, posłowie i senatorowie są przedstawicielami Narodu, przed objęciem urzędu składają zaś ślubowanie, którego odmowa jest równoznaczna ze zrzeczeniem się mandatu.
Psychologia wyborcy. Co kieruje naszym wyborem podczas głosowania?Jakub Stasak
Potencjalni wyborcy nierzadko unikają oddania głosu, gdyż nie wierzą w motywacje żadnego z kandydatów lub nie widzą wśród nich swojego przedstawiciela (argumenty typu: „bo nie ma na kogo głosować”).
Jest to grupa Polaków, chętniej wybierająca wyborczą absencję, niż chociażby tzw. głosowanie strategiczne, polegające na wyborze ugrupowania najbliższego swoim przekonaniom, bądź poparcie głównego kontrkandydata partii, której program polityczny jest od tych przekonań skrajnie oddalony.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.