Klauzula sumienia. Jakich zawodów dotyczy?

Klauzula sumienia to aspekt, który podkreśla potrzebę szanowania różnorodności przekonań w miejscu pracy i równocześnie zachowuje równowagę między interesami organizacji a wartościami jednostki. Czym jest i w jakich zawodach można się z nią spotkać?

Klauzula sumienia. Jakich zawodów dotyczy?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 11 października 2023

Klauzula sumienia — co to?

To przepis zapewniający prawo do odmowy uczestnictwa w określonych działaniach lub w świadczeniu usług, jeśli są one w sprzeczności z przekonaniami moralnymi, etycznymi lub religijnymi. Jest to forma ochrony wolności sumienia i wyznania.

Odpowiednie zapisy prawa zazwyczaj określają zakres i warunki stosowania klauzuli sumienia oraz ewentualne ograniczenia, aby zabezpieczyć prawa innych osób i dobro publiczne.

Pomoc w aborcji. Co za to grozi?Pomoc w aborcji. Co za to grozi? Małgorzata Łaziuk

Jest to temat bardzo kontrowersyjny, często również przedmiot debat, ponieważ może wystąpić konflikt między prawem jednostki do odmowy świadczenia usług a prawami i interesami innych osób oraz dostępem do legalnych usług. 

Prawo do odmowy działań: w jakich zawodach?

Klauzula sumienia to narzędzie umożliwiające pracownikom respektowanie swoich przekonań moralnych w miejscu pracy. Można z niej korzystać, aby unikać działań, które kolidują z osobistymi wartościami etycznymi.

W sektorze opieki zdrowotnej lekarze, pielęgniarki mogą korzystać z klauzuli sumienia, aby nie podejmować się wykonania czynności, które są w sprzeczności z ich przekonaniami moralnymi lub religijnymi, jednak powinni wskazać inną osobę, która może przeprowadzić dane działanie. Takiej czynności może dokonać jednostka, nie podmiot leczniczy.Przykładem może być odmówienie przeprowadzenia zabiegu aborcji.

E — apteki, e- recepty w serwisach internetowych, pigułki aborcyjne przez Internet: czy to rozwiązania warte uwagi?E — apteki, e- recepty w serwisach internetowych, pigułki aborcyjne przez Internet: czy to rozwiązania warte uwagi?Małgorzata Łaziuk

Farmaceuci także mogą odmówić wydawania niektórych leków, na przykład środków antykoncepcyjnych, jeśli jest to w sprzeczności z ich przekonaniami religijnymi lub moralnymi. Jednak w takim przypadku muszą zapewnić alternatywne źródło dostępu do leków — wskazać inną placówkę, która może zrealizować receptę.

Coraz częściej wspomina się o wprowadzeniu jej w innych zawodach, tak aby dotyczyła nauczycieli, czy dziennikarzy.

Należy pamiętać, że nie może to naruszać praw innych osób ani dobra publicznego. Nie może też być pretekstem do narażania zdrowia lub życia pacjentów, klientów lub innych osób. Zawsze należy dbać o dobrostan i bezpieczeństwo ludzi.

W przypadku sporów lub kontrowersji dotyczących wykorzystywania sądy mogą być właściwym miejscem do rozstrzygania, czy była stosowana w sposób zgodny z prawem i etyką zawodową.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!