Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło bazę Mężów Zaufania
Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło usługę służącą do przekazywania informacji o osobach pełniących funkcję męża zaufania w wyborach i referendum. Mogą z niej korzystać pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych i pełnomocnicy podmiotów uprawnionych do udziału w kampanii referendalnej.
- Joanna Gościńska
- /
- 12 października 2023
Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło usługę służącą do przekazywania informacji o osobach pełniących funkcję męża zaufania w wyborach i referendum. Mogą z niej korzystać pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych i pełnomocnicy podmiotów uprawnionych do udziału w kampanii referendalnej.
Zgłaszanie mężów zaufania przez aplikację
„Po zalogowaniu się do bazy i przejściu weryfikacji, pełnomocnik wyborczy będzie mógł zgłaszać mężów zaufania. Dostaną oni dostęp do specjalnej apki, przy pomocy której będą przesyłać materiały dokumentujące czynności wyborcze przeprowadzone w lokalach wyborczych” – wyjaśnia minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Wybory, a absencja wyborcza. Dlaczego tak wielu Polaków nie głosuje? Jakub Stasak
Baza, w której można zgłaszać mężów zaufania, dostępna jest pod adresem https://bazamezowzaufania.gov.pl — została uruchomiona zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 497). Jeśli będziesz potrzebował pomocy przy korzystaniu z usługi Bazy Mężów Zaufania, napisz wiadomość na adres [email protected]. Aplikacji mobilna „Mąż Zaufania” jest dostępna do pobrania w Google Play dla platformy Android i Apple AppStore dla platformy iOS.
Kto może korzystać z aplikacji?
Z aplikacji będą mogli korzystać: Pełnomocnicy Wyborczy komitetów wyborczych zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą w wyborach do Sejmu, do Senatu, samorządowych, prezydenckich, do Parlamentu Europejskiego. Prawo Pełnomocnika Wyborczego do zgłaszania osób pełniących funkcją męża zaufania będzie weryfikowana przez Krajowe Biuro Wyborcze.
Nieuczciwe praktyki wyborcze. Jak rozpoznać manipulację i fałszerstwa?Jakub Stasak
Pełnomocnicy podmiotów uprawnionych do udziału w kampanii referendalnej, zgodnie z art. 48 ust 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym. Aby podmiot mógł zgłosić mężów zaufania w referendum ogólnokrajowym, musi znajdować się na liście PKW podmiotów uprawnionych w kampanii referendalnej. W przypadku problemów technicznych oferujemy wsparcie infolinia: 422 535 480 oraz zgłaszanie błędów bazy na adres [email protected].Kim jest mąż zaufania?
Mężowie zaufania wyznaczeni przez komitety wyborcze mogą wykonywać swoje uprawnienia w stosunku do czynności komisji związanych z wyborami do Sejmu i do Senatu. Oznacza to m.in., że mogą oni np. zgłaszać przewodniczącemu komisji na bieżąco uwagi i zastrzeżenia w zakresie czynności związanych z wyborami do Sejmu i do Senatu oraz wnosić uwagi do protokołu głosowania na listy kandydatów na posłów lub protokołu głosowania na kandydatów na senatora, ale nie do protokołu głosowania w referendum.
Analogicznie, mężowie zaufania wyznaczeni przez podmioty uprawnione do prowadzenia kampanii referendalnej mogą wykonywać swoje uprawnienia w stosunku do czynności komisji związanych z referendum, ale nie w stosunku do czynności związanych z wyborami parlamentarnymi.
Do czego mają prawo mężowie zaufania?
Mężowie zaufania mają prawo:
- być obecni podczas wszystkich czynności komisji wyborczej, do której zostali wyznaczeni;
- być obecni w lokalu wyborczym w czasie przygotowania głosowania, w trakcie głosowania i podczas ustalania wyników głosowania oraz sporządzania protokołów głosowania;
- obserwować liczenie głosów przez komisję i ustalanie przez nią wyników głosowania;
- zgłaszać przewodniczącemu komisji na bieżąco uwagi i zastrzeżenia;
- być obecni przy sprawdzaniu prawidłowości ustalenia wyników głosowania;
- wnosić uwagi do właściwych protokołów głosowania, z wymienieniem konkretnych zarzutów;
- występować o wydanie kopii właściwych protokołów głosowania;
- być obecni przy wprowadzaniu danych do sieci elektronicznego przesyłania danych z protokołów głosowania do okręgowej komisji wyborczej;
- być obecni przy przewożeniu i przekazywaniu protokołów głosowania.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.