Jakie są prawa i obowiązki wyborcy w dniu wyborów?

Udział w wyborach jest prawem, nie obowiązkiem. W Polsce nie ma przymusu wyborczego — jest to wyłącznie uprawnienie obywatela. Konstytucja podkreśla odpowiedzialność obywateli, co oznacza, że państwo nie nakłada żadnych sankcji na osoby, które decydują się nie korzystać z tego prawa. Jakie obowiązki i prawa obejmują wyborców w dniu głosowania? 

Jakie są prawa i obowiązki wyborcy w dniu wyborów?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 13 października 2023

Prawo do odmowy przyjęcia karty do głosowania

Dopóki wyborca nie odejdzie od stołu, przy którym zasiadają członkowie obwodowej komisji wyborczej, ma prawo odmówić przyjęcia karty do głosowania. W takim przypadku członek komisji odnotowuje w rubryce “uwagi” na spisie wyborców fakt odmowy przyjęcia danej karty do głosowania. Taka adnotacja jest niezbędna, aby obwodowa komisja wyborcza mogła prawidłowo rozliczyć się z otrzymanych kart.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez wyborców podczas głosowania?Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez wyborców podczas głosowania? Jakub Stasak

Jest to jedyny sposób, aby precyzyjnie określić, ile kart zostało wydanych. Wszystkie liczby muszą być zgodne: ilość kart dostarczonych do komisji, liczba wydanych kart oraz liczba kart wyjętych z urny. Ten proces ma kluczowe znaczenie, gdyż komisja ponosi pełną odpowiedzialność, włączając w to ewentualne konsekwencje karne, za wszelkie nieprawidłowości. Dlatego też istnieje konieczność dokładnego rozliczenia się z każdej karty oddanej przez wyborców.

Obowiązek okazania dokumentu ze zdjęciem

Wyborcy, którzy pojawią się w niedzielę w lokalu wyborczym, będą zobowiązani do przedstawienia członkom komisji dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego ich tożsamość. Gdy członek komisji odnajdzie wyborcę na liście wyborców, wówczas powinien poinformować go o ewentualnej odmowie udziału w jednym z trzech głosowań.

Prawo do głosowania korespondencyjnego

Wyborca, który ma znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności zgodnie z ustawą z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, może oddać swój głos drogą korespondencyjną.

Jak oddać głos w wyborach mieszkając za granicą?Jak oddać głos w wyborach mieszkając za granicą?Jakub Stasak

Możliwość głosowania korespondencyjnego przysługuje również osobom podlegającym obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych w dniu głosowania, zgodnie z ustawą z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi i osobom, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!