Przemoc domowa - gdzie można zgłosić się po pomoc?
Przemoc w rodzinie stanowi dotkliwy problem społeczny, który dotyka osoby w każdym wieku, pochodzeniu i środowisku społecznym. To zagadnienie, które wymaga uwagi, świadomości i działań, aby zapewnić bezpieczeństwo i wsparcie ofiarom.
- Małgorzata Łaziuk
- /
- 16 października 2023
Przemoc domowa — przejawy
Jest to trudny problem społeczny, który występuje w różnorodnych i często ukrytych formach. Nie zna ograniczeń i może objawiać się na wielu płaszczyznach życia ofiary, a jej przejawy są zróżnicowane.
Przemoc fizyczna to jeden z najbardziej rozpoznawalnych aspektów przemocy domowej. Obejmuje ona wszelkie formy agresji fizycznej, takie jak bicie, kopanie, duszenie, zadawanie obrażeń ciału ofiary. To widoczna i bolesna forma przemocy, która pozostawia ślady na ciele ofiary.
Przemoc psychiczna to drugi, równie destrukcyjny rodzaj. W tym przypadku ofiara jest zastraszana, wyśmiewana, kontrolowana emocjonalnie, poniżana lub obwiniana. Objawia się także przez izolację społeczną ofiary, co oznacza oddzielanie jej od przyjaciół i rodziny oraz kontrolowanie jej kontaktów z otoczeniem. Może być trudny do udowodnienia — ślady psychiczne, choć ranią tak samo, jak fizyczne są często trudne do udowodnienia — nie widać ich na zewnątrz, a oprawca stwarza pozory idealnego, ukrywa prawdziwą twarz.
Przemoc werbalna to trzeci rodzaj przemocy, który polega na stosowaniu obraźliwego, agresywnego lub poniżającego języka wobec ofiary. Słowa mogą być narzędziem manipulacji i znęcania się nad osobą.
Przemoc ekonomiczna to ograniczanie dostępu ofiary do finansów, kontrola nad środkami finansowymi, odmawianie pieniędzy na podstawowe potrzeby lub wymuszanie prac domowych bez wynagrodzenia. To próba uzależnienia ofiary od sprawcy poprzez kontrolę nad zasobami finansowymi. Co ważne, może występować także w małżeństwie!
Przemoc seksualna obejmuje wszelkie formy niewłaściwych zachowań seksualnych wymuszanych na ofierze. Może to być na przykład gwałt, molestowanie seksualne, wymuszenia płciowe lub produkcję i rozpowszechnianie pornografii z udziałem ofiary bez jej zgody.
Przemoc cyfrowa to nowy, rozwijający się rodzaj przemocy, który ma miejsce w przestrzeni internetowej. Obejmuje on nękanie i kontrolowanie ofiary za pośrednictwem mediów społecznościowych, e-maili, wiadomości tekstowych i innych narzędzi internetowych. Ofiary często doświadczają zastraszania i prześladowania online.
Ostatni rodzaj to przemoc kulturowa lub religijna polega na narzucaniu ofierze określonych przekonań kulturowych lub religijnych, co może prowadzić do izolacji, dyskryminacji lub przemocy.
Zmiany w przepisach dotyczących przeciwdziałania przemocy domowej Jakub Stasak
Wiele mówi się o działaniach wobec kobiet, jednak warto zwrócić uwagę, że może być stosowana przemoc wobec mężczyzn. Dzieci i osoby starsze również mogą być ofiarami przemocy domowej. Ta wobec dzieci obejmuje wszelkie formy agresji fizycznej, psychicznej lub seksualnej wobec najmłodszych. Natomiast starsze osoby mogą stać się ofiarami takich działań ze strony swoich opiekunów lub członków rodziny, włączając w to zaniedbywanie, finansową eksploatację i oraz zadawania ran fizycznych.
Nie zawsze objawia się jednym rodzajem przemocy. Często występuje wielopłaszczyznowo, co czyni ją trudną do rozpoznania i rozwiązania. Poprawa świadomości społecznej, udzielanie wsparcia ofiarom i edukacja na ten temat stanowią kluczowe kroki w rozwiązaniu tego trudnego problemu społecznego.
W jaki sposób organizacje mogą pomagać ofiarom przemocy?
Organizacje rządowe oraz pozarządowe odgrywają kluczową rolę w udzielaniu wsparcia. Ich działania obejmują szeroki zakres inicjatyw, które mają na celu zapewnienie pomocy psychologicznej, prawnej i społecznej. Przez swoją pracę przyczyniają się do budowy świata, w którym ofiary przemocy znajdują bezpieczne miejsce, wsparcie i szansę na odzyskanie kontroli nad swoim życiem.
Oto kilka sposobów, w jakie takie organizacje mogą pomagać ofiarom:
- Zapewnienie bezpiecznego schronienia: Organizacje mogą oferować tymczasowe schronienie dla ofiar przemocy domowej, gdzie mogą znaleźć mieszkanie oraz pomoc w trudnych chwilach;
- Poradnictwo i wsparcie psychologiczne: często potrzeba wsparcia psychologicznego, dlatego wsparciem okazują się usługi terapeutyczne, konsultacje i wsparcie emocjonalne, które pomagają dorosłym i dzieciom poradzić sobie ze stresem i traumą;
- Pomoc prawna: dzielenie się wiedzą i informacjami i w kwestiach prawnych, w tym uzyskiwaniu nakazów ochrony, pomocy w sądzie, rozwodach czy sprawach związanych z opieką nad dziećmi; jest nieocenioną pomocą;
- Edukacja i szkolenia: Organizacje często zajmują się prowadzeniem kampanii edukacyjnych, aby podnosić świadomość społeczeństwa i pomagać w zapobieganiu tej różnym formom przemocy;
- Pomoc socjalna: Ofiary potrzebują wsparcia w zakresie rozwiązywania problemów finansowych, znalezienia mieszkania czy uzyskania dostępu do usług społecznych;
- Grupy wsparcia: dużą pomocą jest uczestnictwo w grupach wsparcia, w których można dzielić się swoimi doświadczeniami, wymieniać się radami i otrzymywać wsparcie od innych osób w podobnej sytuacji;
- Pomoc w zdobywaniu nowych umiejętności: bardzo ważne jest rozwijanie umiejętności niezbędne do samodzielnego życia, takie jak znalezienie pracy czy budowanie zdrowych relacji;
- Interwencja kryzysowa: Organizacje mogą podjąć się interwencji kryzysowych w sytuacjach, gdy ofiara jest w bezpośrednim niebezpieczeństwie. Mogą to być linie telefoniczne lub interwencja terenowa;
- Pomoc długoterminowa: działania pomagające w usamodzielnieniu się.
Odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu wsparcia, ochrony i wsparciu potrzebującym. Działają na wielu frontach, aby przeciwdziałać przemocy i pomagać ofiarom odzyskać kontrolę nad swoim życiem.
Gdzie w Polsce można się udać osoba potrzebująca pomocy?
W przypadku zagrożenia życia lub bezpieczeństwa warto skontaktować się z najbliższym oddziałem policji. Pamiętajmy, że funkcjonariusze mają obowiązek reagować na przypadki przemocy domowej, zapewnić bezpieczeństwo i udzielać pomocy ofiarom. W przypadku obrażeń lub problemów zdrowotnych spowodowanych przemocą warto skonsultować się z lekarzem, lub udać się na oddział ratunkowy; gdy są przesłanki — wezwać karetkę.
Infolinia "Niebieska Linia" (tel. 800 120 002): to ogólnopolska infolinia, dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, na którą można dzwonić bezpłatnie, aby uzyskać poradę i wsparcie w przypadku przemocy domowej.
Przemoc małżeńska. Jaka kara? Jak się bronić?Monika Świetlińska
Dobrym rozwiązaniem jest udanie się do schronisk dla ofiar przemocy domowej, gdzie oferowane jest bezpieczne schronienie, wyżywienie i wsparcie psychologiczne. W Polsce jest ich wiele. Przykłady to Ośrodki Interwencji Kryzysowej i Ośrodki Pomocy Społecznej. W wielu miastach działają poradnie specjalistyczne ds. przemocy domowej, gdzie można uzyskać wsparcie psychologiczne i prawne. W każdym powiecie istnieje Ośrodek Pomocy Społecznej, a także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) — jednostki oferujące pomoc w sytuacjach kryzysowych, w tym w przypadku przemocy domowej.
W Polsce działają organizacje pozarządowe zajmujące np. Fundacja Feminoteka. Fundacja NON LICET.
Osoby doświadczające przemocy mogą poszukać wsparcia u terapeutów i psychologów specjalizujących się w pomocy ofiarom przemocy.
Przemoc domowa to złożony problem społeczny. Niezależnie od wybranego źródła wsparcia, ważne jest, aby osoby dotknięte przemocą nie pozostawały same w tej trudnej sytuacji. Dostępność pomocy i wsparcia jest kluczowa dla ofiar przemocy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.