Jak oddać głos w wyborach mieszkając za granicą?

Na 15 października 2023 roku Prezydent RP Andrzej Duda zarządził wybory parlamentarne, zgodnie z uchwałą Sejmu, z tym samym dniu odbędzie się także ogólnokrajowe referendum. Wyborcy mieszkający poza granicami kraju dostaną możliwość oddania głosu w jednym z 402, utworzonych przez Ministra Spraw Zagranicznych, okręgów wyborczych.

Jak oddać głos w wyborach mieszkając za granicą?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 21 września 2023

Jak oddać głos?

Aby oddać głos, należy zgłosić się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania potencjalnego wyborcy konsula z wnioskiem o ujęcie w spisie wyborców.

Czy Ukrainiec będzie mógł głosować w polskich wyborach?Czy Ukrainiec będzie mógł głosować w polskich wyborach?Jakub Stasak

Termin składania stosownych wniosków upływa z dniem 10 października 2023 roku, a dokonać tego można na trzy sposoby:

• za pośrednictwem dostępnej w serwisie internetowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych usługi „e-Wybory”.

Korzystanie z niej możliwe będzie do piątego dnia przed dniem wyborów, tj. do 10 października 2023 roku.

• składając, opatrzony własnoręcznym podpisem, wniosek w postaci papierowej (również korespondencyjnie),

• składając wniosek za pośrednictwem adresu poczty elektronicznej konsula – z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku (formularz wniosku będzie dostępny na stronach internetowych placówek zagranicznych).

Ważne daty

Terminy wykonywania przez konsula poszczególnych czynności wyborczych w wyborach parlamentarnych oraz ogólnokrajowym referendum przedstawiają się następująco:

Czynne prawo wyborcze osób pozbawionych wolnościCzynne prawo wyborcze osób pozbawionych wolnościJakub Stasak

do 25 września – konsul publikuje w formie obwieszczenia informację o numerach obwodów głosowania i wyznaczonych siedzibach komisji,

25 września – ostateczny termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników wyborczych,

28 września – upływa termin powołania przez konsula obwodowych komisji wyborczych,

10 października – nieprzekraczalny termin przyjmowania zgłoszeń do spisu wyborców oraz wniosków o zmianę obwodu głosowania,

do 12 października – konsulaty przyjmują wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania,

15 października – data wyborów parlamentarnych oraz ogólnokrajowego referendum.

Informacje dodatkowe

Głosowanie w obwodach głosowania utworzonych za granicą odbywa się między godz. 7.00 a 21.00 czasu lokalnego.

W przypadku, gdy, ze względu na różnicę czasu, głosowanie miałoby zakończyć się w dniu następnym po dniu głosowania w kraju, wybory przeprowadza się w dniu poprzedzającym, czyli 14 października 2023 roku.

Głosowanie bez zameldowania? Co trzeba zrobić?Głosowanie bez zameldowania? Co trzeba zrobić?Joanna Gościńska

Do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą ważny dokument paszportowy.

Jeśli swój głos oddajemy na obszarze jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej bądź państwa, na którego terytorium można wjechać na podstawie dowodu osobistego, ten właśnie dokument również będzie uprawniał posiadacza do udziału w głosowaniu.

Wyborcy za granicą będą mogli zagłosować wyłącznie osobiście.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!