Nawet 200 tys. zł premii dla młodego rolnika! Jakie warunki należy spełnić?

Premia dla młodego rolnika to wsparcie finansowe dla początkującego rolnika, która w 2023 r. wynosi 200 tys. zł. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zadecydowało o przedłużeniu terminu składania wniosków o przyznanie świadczenia do 16 października 2023 r. Sprawdź, jakie kryteria musi spełnić rolnik, aby móc ubiegać się o premię. 

Nawet 200 tys. zł premii dla młodego rolnika! Jakie warunki należy spełnić?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 21 września 2023

Premia dla młodych rolników

Premia dla młodych rolników to wsparcie, które ma służyć przede wszystkim na samym początku prowadzenia gospodarstwa rolnego. Ma na celu zachęcenie młodych rolników do rozpoczęcia i rozwoju własnej działalności rolniczej. Premia ta może być wykorzystana na budowę lub remont budynków rolniczych, zakup nieruchomości rolnych, zwierząt gospodarskich lub nowych maszyn i urządzeń. 

Kryzys w rolnictwie. Statystyki nie oddają prawdyKryzys w rolnictwie. Statystyki nie oddają prawdyMonika Świetlińska

Premia dla młodych rolników w 2023 r. wynosi 200 tys. zł i będzie ona wypłacana w dwóch ratach — pierwsza rata wynosi 70% całej sumy, czyli 140 tys. zł, a druga 30%, czyli 60 tys. zł.

Wnioski o premię można składać jedynie w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Kto jest młodym rolnikiem?

Młody rolnik to osoba pełnoletnia, która nie ukończyła 41 lat w dniu złożenia wniosku i po raz pierwszy podejmuje się prowadzenia samodzielnej działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym, w którym już pracuje lub będzie pracował. Prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym zwykle rozpoczyna się w momencie, gdy osoba ubiegająca się o przyznanie pomocy staje się właścicielem lub przejmuje gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych. Niemniej jednak istnieje możliwość ustalenia innej daty rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej, co może wynikać z wykonanych czynności lub zaistniałych wydarzeń, które jednoznacznie wskazują na faktyczne prowadzenie działalności rolniczej.

Jakie inne wymagania musi spełnić młody rolnik?

Młody rolnik, który chciałby złożyć wniosek o przyznanie premii, musi spełnić szereg kryteriów, jak np.:

  • rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku i nie później niż 12 miesięcy od dnia przyznania świadczenia,
  • gospodarstwo, które obejmuje lub obejmie, musi mieć powierzchnię użytków rolnych równej co najmniej średniej wojewódzkiej lub krajowej, ale nie większej niż 300 ha lub o wielkości ekonomicznej równej co najmniej 15000 euro, nie większej niż 150 tys. euro,
  • musi posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub zobowiązanie się do ich nabycia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!