W Raciborzu powstanie nowa strefa ekonomiczna
Miasto Racibórz zawarło strategiczne porozumienie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. Dokument dotyczy włączenia nowych terenów przemysłowych do strefy gospodarczej w Raciborzu, przynieść ma to ze sobą przede wszystkim rozwój infrastruktury południowej części Śląska oraz podniesienie jakości życia jego mieszkańców.

- Jakub Stasak
- /
- 20 września 2023
Nowe tereny przemysłowe w Raciborzu
Porozumienie, którego stronami są Miasto Racibórz i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) S.A. zakłada włączenie do strefy gospodarczej w Raciborzu nowych terenów.
Stało się to możliwe dzięki pozyskaniu ziemi pod inwestycje od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
Statusem specjalnej strefy ekonomicznej objętych było dotychczas ponad 14 ha położonych na terenie Gminy Racibórz nieruchomości.
Premier zapowiada wzrost płacy minimalnej. Padła konkretna kwotaJakub Stasak
Aktualnie, na podstawie instrumentu, jakim jest Polska Strefa Inwestycji, działa w mieście siedem podmiotów, reprezentujących m.in. branżę budowlaną, maszynową, elektryczną i spożywczą.
Jednymi z kluczowych założeń wspomnianego porozumienia są działania z zakresu promocji terenów, poszukiwania inwestorów, wparcia przedsiębiorców w kontaktach z administracją publiczną, a także rekomendowania im nowych terenów inwestycyjnych.
Dokument dotyczy, przeznaczonych na działalność przemysłową, terenów znajdujących się przy ulicach:
• Cieszyńskiej – około 5,3 ha,
• Mikołowskiej – 5,6 ha,
• Sosnowieckiej – 35,7 ha (nowy, perspektywiczny teren, nieobjęty jeszcze planem zagospodarowania).
Wszystkie wymienione obszary, będące własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, zostaną w ramach prowadzonej współpracy zagospodarowane przez nowych inwestorów.
Kluczowe inwestycje z rządowym wsparciem
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Miasto Racibórz przygotowują ponadto inwestycję „Strefa przemysłowa w Raciborzu wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i drogową”.
Niezbędne do jej przeprowadzenia fundusze uzyskano dzięki dofinansowaniu w siódmej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – Rozwój Stref Przemysłowych.
Sednem prowadzonych przy ulicy Sosnowieckiej prac będzie budowa nowej drogi o długości około 3 kilometrów (klasa drogi GP) wraz z drogami dojazdowymi, serwisowymi i infrastrukturą towarzyszącą.
Czy podatek Belki zniknie?Damian Jemioło
Odcinek powyższy stanowi fragment obwodnicy południowo-wschodniej Raciborza i umożliwi dogodny dojazd do drogi krajowej nr 45 (w tym do autostrady A4 i A1/D1).
W bezpośrednim sąsiedztwie tego terenu przebiegają wszystkie wymagane przez potencjalnych inwestorów sieci infrastruktury technicznej.
Co niezwykle istotne, w pobliżu znajduje się również dwutorowa linia kolejowa nr 151 (transport pasażerski i towarowy), stanowiąca fragment międzynarodowej linii kolejowej E59 Malmo-Wiedeń/Budapeszt/Praga, która jest z kolei częścią Transeuropejskiej Sieci Transportowej – TEN-T.
Nowe miejsca pracy
Według prognoz resortu rozwoju i technologii, dzięki analizowanym inwestycjom znacznie lepszą komunikacje uzyskają tereny przemysłowe o łącznej powierzchni ponad 110 ha.
Mowa tu zarówno o nowej strefie przemysłowej w Raciborzu (61,5 ha – z czego 75% stanowią obszary będące własnością Skarbu Państwa), jak i istniejącym już sektorze industrialnym (50 ha).
Wszystkie opisane plany są ponadto istotną częścią Strategii Rozwoju Województwa śląskiego „ŚLĄSKIE 2030” – Zielone Śląskie (głównie Celu operacyjnego: C2. Efektywna infrastruktura).
W ramach Polskiej Strefy Inwestycji w latach 2018-2023 na terenie całego województwa śląskiego wydano już 303 decyzje o łącznej wartości 15 miliardów złotych, co wiązało się z zadeklarowaniem utworzenia 8 722 nowych miejsc pracy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.