Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Wysokość świadczeń emerytalnych powinna w teorii zależeć jedynie od odprowadzonych składek do ZUS-u i kapitału początkowego. Mimo to, trzeba jednak wziąć pod uwagę jeszcze inne czynniki, takie jak termin waloryzacji składek i emerytur i zmianę tablic dalszego trwania życia. Dlatego ważny jest wybór odpowiedniego terminu na przejście na emeryturę, dzięki któremu można co miesiąc otrzymać nawet kilkaset złotych więcej. 

Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 22 września 2023

Przejście na emeryturę w lipcu jest najbardziej opłacalne

W dalszym ciągu najbardziej opłacalne jest przejście na emeryturę w lipcu. Jest to spowodowane tym, że przy wyliczaniu kwoty wypłacanej emerytury uwzględnia się waloryzację, zarówno roczną, jak i kwartalną. Oznacza to, że wypłata może być nawet o kilkaset złotych wyższa, niż w przypadku gdy np. ktoś złoży wniosek emerytalny dwa miesiące wcześniej. 

14 emerytura 2023 — kiedy wypłata świadczenia?14 emerytura 2023 — kiedy wypłata świadczenia?Małgorzata Łaziuk

Oczywiście nie bez znaczenia pozostają przepracowane lata. Zasada jest prosta — im dłużej pracujemy, tym nasza emerytura będzie wyższa. Gromadzimy bowiem więcej środków ze składek, a ze względu na krótszą prognozowaną średnią naszego życia, kwota ta zostanie podzielona przez mniejszą liczbę — ilość miesięcy średniego dalszego życia, gdy zdecydujemy się na późniejsze przejście na emeryturę. 

Kiedy przejść na emeryturę w 2024 r.?

Wstępna ocena warunków przejścia na emeryturę pozwala stwierdzić, że najbardziej opłacalnym momentem oprócz lipca będzie także początek roku, a konkretniej styczeń i luty. Wpływ na to mają waloryzacja świadczeń i kapitału emerytalnego oraz zmiana tablic średniego dalszego trwania życia. 

W przypadku ustalenia prawa do emerytury w styczniu lub lutym 2024 r. składki na koncie ubezpieczonego zostaną objęte ostatnią waloryzacją roczną (czyli za 2022 r.) oraz waloryzacjami kwartalnymi począwszy od tej za pierwszy kwartał 2023 r. Jest to korzystne z dwóch powodów. Po pierwsze roczna waloryzacja składek za 2022 r. jest wyjątkowo wysoka — wyniosła 14,4%. Po drugie wskaźniki waloryzacji kwartalnych za I kwartał danego roku są zdecydowanie najwyższe. Dla przykładu w I kw. 2022 r. wskaźnik ten wyniósł 14,1%., a w kolejnych kwartałach odpowiednio 5,8%, 3,1% oraz 3,6%.

Warto mieć też na uwadze fakt, iż w styczniu i w lutym w dalszym ciągu będą obowiązywać obecne tablice dalszego trwania życia. Są one korzystne dla emerytów ponieważ uwzględniają one nadmiarowe zgony z okresu pandemii, a co za tym idzie są niższe, niż w 2020 r. Widać jednak wzrost średniej liczby miesięcy dalszego życia, należy więc spodziewać się, że tablice te, które aktualizowane są co roku 1 kwietnia, będą w kwietniu mniej korzystne, niż te obowiązujące w styczniu i lutym. 

Kiedy złożyć wypowiedzenie i wniosek emerytalny w ZUS?

Umowę o pracę najlepiej rozwiązać jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca. Do końca miesiąca należy złożyć również wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. Dzięki temu dostaniemy za ten miesiąc i pensję i emeryturę. W przypadku rozwiązania stosunku pracy i złożenia wniosku o emeryturę ostatniego dnia miesiąca wówczas emerytura zostanie przyznana dopiero następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę. 

Wniosek o emeryturę najlepiej jest złożyć po dacie urodzenia, dzięki czemu średnie dalsze trwanie życia będzie krótsza, a co za tym idzie, wypłacane świadczenie będzie wyższe. 

Nie dotyczy to osób prowadzących działalności gospodarczej oraz pracujących na umowę zlecenie lub o dzieło.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!