Bez nalepek w strefach czystego transportu
Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało przepisy, które umożliwią prowadzenie stref czystego transportu w Polsce w oparciu o system CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierujących) – m.in. o dane dotyczące normy Euro. W gminach, które wybiorą nowoczesne, cyfrowe rozwiązania oznacza to brak obowiązku naklejania nalepek na szybach pojazdów.
- Joanna Gościńska
- /
- 22 września 2023
Będzie prościej
Dotychczasowe regulacje przewidywały funkcjonowanie stref czystego transportu w oparciu o wydawanie nalepek. Dla kierowców wjeżdżających do strefy oznaczałoby to konieczność wizyt w urzędzie i – w skrajnych przypadkach – zakupu i naklejenia nawet kilku nalepek na szybę samochodu, by móc przejechać przez całe miasto.
Ponad 400 autobusów elektrycznych wyjedzie na ulice polskich miast Michał Górecki
Nowe przepisy znoszą te niedogodności i pozwalają gminom na wykorzystanie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów w celu kontroli wjazdu aut do stref. Już wkrótce wjeżdżający do strefy nie będzie musiał przedstawiać w gminie dowodu rejestracyjnego – dane dla gmin będą dostępne online.
Planowane zmiany umożliwią również wprowadzenie systemów automatycznej kontroli wjazdu do miast.
Sprawdź dane swojego pojazdu
Pierwsze strefy czystego transportu ruszą 1 stycznia przyszłego roku. Aby przygotować się na tę zmianę już teraz podjęliśmy działania, które zapewnią kompletność danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów w zakresie normy Euro.
Wkrótce ruszy mechanizm, który automatycznie uzupełni brakujące dane o normie Euro w CEPiK dla pojazdów, dla których nie została ona przypisana podczas rejestracji. Będzie to możliwe dzięki nowym przepisom uchwalonym przez rząd.
Nowe obowiązki dla firm transportowych. Więcej biurokracjiMartyna Kowalska
Ponadto już od 21 września tego roku każdy będzie mógł sprawdzić dane swojego pojazdu dotyczące normy Euro w ogólnodostępnej usłudze Historia Pojazdu.
Czym są strefy czystego transportu?
Strefy czystego transportu to obszar, w którym można się poruszać samochodami spełniającymi normy czystości powietrza. Wielkość strefy, każdorazowo określa gmina. Strefy czystego transportu służą poprawie stanu powietrza. Tego rodzaju strefy istnieją na terenie wielu miast w Europie. W Berlinie taka strefa powstała już w 2008 roku.
Aby rozróżnić tego rodzaju obszary, wprowadzone zostają znaki d- 54, czyli strefa czystego transportu oraz znak d-55, czyli koniec strefy czystego transportu
Winna tzw. niska emisja
Zazwyczaj za zanieczyszczenie powietrza w Polsce odpowiada tak zwana niska emisja, czyli zanieczyszczenia, które powstają w domowych piecach lub w innych małych punktowych źródłach. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w dużych miastach, gdzie zarówno gęstość zaludnienia, budownictwa, jak i rozbudowana sieć transportu wraz z samochodami powodują, że głównym źródłem zanieczyszczenia jest właśnie transport.
W stolicy za zanieczyszczenia powietrza odpowiada właśnie transport, w aż od 60 do 80%. Trzeba również pamiętać, że jakość powietrza to nie tylko piękne słowa, ale również ogromne stężenie wielu groźnych zanieczyszczeń.
Co do zasady można powiedzieć, że w strefy czystego transportu mają za zadanie wykorzystanie norm emisji spalin Euro jako pewnego rodzaju rozwiązania decydującego o tym, który z pojazdów ma prawo do wjechania do centrów miast. Można od razu powiedzieć, że te najstarsze i najbardziej trujące pojazdy otrzymają najniższą kategorię. Dzięki temu wjazd do miasta będzie dla nich ograniczony.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.