Plakaty wyborcze: po co są zawieszane?

W procesie wyborczym, który odgrywa kluczową rolę w demokratycznych społeczeństwach, przejrzystość i uczciwość odgrywają istotną rolę. Wieszanie plakatów wyborczych jest jednym z najbardziej widocznych sposobów dotarcia do wyborców, dlatego ważne jest, aby ten proces odbywał się z poszanowaniem reguł i zasad.

Plakaty wyborcze: po co są zawieszane?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 25 września 2023

Rola plakatów wyborczych

Plakaty wyborcze w Polsce odgrywają ważną rolę w procesie wyborczym. Pełnią kilka istotnych funkcji, mogą wpływać na przebieg kampanii i decyzje głosujących. Są źródłem informacji dla społeczeństwa, prezentując kandydatów. Dzięki nim można dowiedzieć się, kto startuje, a także — w jakiej partii jest zrzeszony.

Jak angażować młodsze pokolenia w proces wyborczy?Jak angażować młodsze pokolenia w proces wyborczy? Małgorzata Łaziuk

Mają także charakter promocyjny. Są umieszczane w miejscach publicznych i często przyciągają uwagę swoim wyglądem, co zwiększa rozpoznawalność sylwetek oraz partii. Stanowią bardzo ważny element wizerunku politycznego. Kolejnym, bardzo ważnym zadaniem jest mobilizowanie do udziału w wyborach. Zawierają apelujące hasła i informacje o terminie głosowania, zachęcają wyborców do aktywnego udziału w procesie demokratycznym. Mogą też wpływać na kształtowanie opinii publicznej. Przekazywane przez nie obrazy, hasła i narracje mogą wpływać na sposób, w jaki wyborcy postrzegają kandydatów i partie.

Perswazyjna funkcja plakatów polega na przekonywaniu wyborców do poparcia konkretnego kandydata lub partii. 

Należy pamiętać, że muszą być one zgodne z przepisami prawa wyborczego, co dotyczy m.in. miejsc ich umieszczania, rozmiarów i finansowania kampanii wyborczych.

Banery z sylwetkami kandydatów: najważniejsze informacje

W Polsce wieszanie plakatów wyborczych regulowane jest przez przepisy prawa wyborczego. Główne zasady dotyczące wieszania plakatów wyborczych dotyczą:

  • Terminów wieszania plakatów: Przepisy wyborcze określają, kiedy kampania wyborcza może zostać rozpoczęta. Zazwyczaj jest to kilka tygodni przed datą wyborów;
  • Miejsca do wieszania plakatów: Banery można umieszczać na specjalnie wyznaczonych miejscach, które są dostępne dla wszystkich komitetów wyborczych. Wiele gmin przygotowuje listy miejsc do wieszania plakatów. Banery mogą znaleźć się na ścianach budynków, słupach energetycznych, przystankach komunikacji miejskiej, czy innych, udostępnionych w tym celu miejscach np. tablicach z ogłoszeniami;
  • Zasady umieszczania plakatów: Plakaty wyborcze powinny być zamocowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo i nienaruszający mienia publicznego ani prywatnego. Nie wolno wieszać plakatów na drzewach, pomnikach itp.;
  • Finansowanie kampanii wyborczej: Komitety wyborcze są zobowiązane do uczciwego finansowania kampanii wyborczej, w tym produkcji i rozmieszczenia plakatów. Przekroczenie limitów finansowych może prowadzić do sankcji.

Należy pamiętać, że przestrzeganie przepisów dotyczących wieszania plakatów jest istotne, aby zapewnić uczciwość i przejrzystość procesu wyborczego oraz uniknąć ewentualnych konsekwencji prawnych.

Usuwanie plakatów wyborczych: kiedy jest to możliwe?

Takie działania w Polsce jest uregulowane przepisami prawa i wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Właściciel posesji, na której znajduje się plakat, nawet bez zgody, nie może ich usunąć — zerwać. Po wyborach komitet ma 30 dni na usunięcie banerów wyborczych.

Warto również zaznaczyć, że nielegalne usuwanie plakatów z przestrzeni, także publicznej może skutkować nałożeniem kar finansowych (nawet do 5000 złotych) lub kara ograniczenia wolności (od 3 miesięcy do 5 lat).

Ile trzeba mieć lat żeby zostać posłem lub senatorem?Ile trzeba mieć lat żeby zostać posłem lub senatorem?Joanna Gościńska

Jeśli baner został umieszczony w nieodpowiednim miejscu lub narusza przepisy, należy zgłosić to odpowiednim organom, takim jak straż miejska, policja. Można także poinformować komitet wyborczy. To pozwoli na właściwe rozpatrzenie sprawy i ewentualne podjęcie działań w celu usunięcia nielegalnie umieszczonego plakatu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!