PGE Energia Odnawialna otrzyma prawie 19 mln zł na budowę Elektrowni PV

Ponad 22 mln zł będzie kosztować budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy 8 MW, która powstanie na terenie terenie gminy Szprotawa w województwie lubuskim. Grupa PGE na ten cel pozyskała z Narodowego Funduszu Ochrony Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prawie 19 mln zł.

PGE Energia Odnawialna otrzyma prawie 19 mln zł na budowę Elektrowni PV
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 25 września 2023

Umowa o dofinansowanie podpisana

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisały umowę na dofinansowanie budowy elektrowni fotowoltaicznej o mocy 8 MW. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 22,2 mln zł, a kwota udzielonego finansowania to 18,9 mln zł. 

PGE Dystrybucja zainstaluje blisko 700 tys. liczników zdalnego odczytuPGE Dystrybucja zainstaluje blisko 700 tys. liczników zdalnego odczytu Joanna Gościńska

Celem projektu jest budowa farmy fotowoltaicznej o mocy do 8 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, w tym m.in. inwertery, stacje transformatorowe oraz wewnętrzne linie kablowe łączące elementy instalacji. Dodatkowo, teren farmy PV zostanie ogrodzony i wyposażony w system monitoringu, a wyposażenie samej farmy zostanie uzupełnione o system zdalnej kontroli i sterowania, w oparciu o sieci teleinformatyczne. Inwestycja planowana jest na terenie gminy Szprotawa w woj. lubuskim.

Budowa elektrowni to ważny krok

- Realizacja projektu dofinansowanego przez NFOŚiGW stanowi ważny krok w kierunku wykonania naszych planów budowy nowych mocy wytwórczych pochodzących z odnawialnych źródeł energii. Do końca 2023 roku Grupa PGE będzie posiadać całkowicie wybudowane, lub znajdujące się w trakcie budowy, elektrownie PV o łącznej mocy docelowej wynoszącej ok. 500 MW — powiedział Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

W kolejnych latach PGE będzie kontynuowała proces budowy nowych farm fotowoltaicznych. Już dziś spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok. 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW. PGE zakłada osiągnięcie w instalacjach fotowoltaicznych 3 GW mocy do 2030 roku.

Pod koniec września mają być gotowe Gutki i Gutki 2

Pod koniec września ukończone zostaną budowy kolejnych farm fotowoltaicznych: Gutki i Gutki 2 w województwie podlaskim, realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz Zawidów 1 i Zawidów 2 w województwie dolnośląskim, budowane przy wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Węgiel brunatny z PGE. Gdzie go kupić? Na jakich zasadach?Węgiel brunatny z PGE. Gdzie go kupić? Na jakich zasadach?Anna Malinowska

Inwestycja będzie miała bezpośredni wpływ na osiągnięcie celów programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Energia Plus” w zakresie zmniejszenia negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawy jakości powietrza, głównie poprzez zwiększenie udziału energii elektrycznej wyprodukowanej z OZE. Cele te mają być zrealizowane poprzez zmniejszenie emisji CO2 o 6015,25 Mg/rok oraz wytworzenie 8074,16 MWh/rok energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!