Ryczałt za jazdę prywatnym samochodem w celach służbowych nie jest przychodem

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż zwrot kosztów poniesionych przez pracownika związanych z wykorzystywaniem prywatnego samochodu w celach służbowych nie jest przychodem. Wobec tego nie będzie konieczne odprowadzenie podatku za ryczałt. 

Ryczałt za jazdę prywatnym samochodem w celach służbowych nie jest przychodem
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 28 września 2023

Czy ryczałt jest przychodem?

Pracodawca wystąpił do Krajowej Informacji Skarbowej o opinię, czy wypłacany pracownikowi w formie miesięcznego ryczałtu zwrot kosztów związanych z użytkowaniem prywatnego samochodu podlega obowiązkowi rozliczenia jako przychód pracownika z tytułu pracy oraz czy pracodawca jest zobowiązany do obliczania, potrącania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Jego zdaniem — nie.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zakwestionował stanowisko pracodawcy. Zdaniem tego organu, prawo do korzystania z ulgi określonej w artykule 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przysługuje jedynie w przypadku, gdy zwrot tych kosztów wynika bezpośrednio z przepisów innych ustaw, które zagwarantowałyby prawo do zwrotu poniesionych kosztów lub nakładałyby na pracodawcę obowiązek zwrotu pracownikowi tych kosztów. W związku z tym, dokonanie zwrotu poniesionych kosztów z tytułu wykorzystywania prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych na podstawie odpowiedniej umowy stanowi przychód pracownika zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zwrot kosztów to jedynie wyrównanie uszczerbku majątkowego

Według WSA, przychód to świadczenie, które pracownik może swobodnie kontrolować i które ma wartość majątkową. To obejmuje zwrot wydatków, które pracownik i tak musiałby ponieść. Jednak w tej sytuacji nie chodzi o wydatki dla podstawowych potrzeb, takie jak ubranie, mieszkanie czy jedzenie.

Jak optymalizować swoje zobowiązania podatkowe?Jak optymalizować swoje zobowiązania podatkowe?Joanna Gościńska

W kontekście korzystania z prywatnego samochodu do celów służbowych i otrzymywania przez pracownika kwoty jako zwrot kosztów użytkowania samochodu, WSA twierdzi, że pracownik nie czerpie z tego korzyści majątkowej. Otrzymanie kwoty za używanie prywatnego samochodu w celach służbowych stanowi jedynie wyrównanie poniesionych kosztów. Kwoty ryczałtu, wypłacane pracownikowi jako zwrot kosztów związanych z użytkowaniem samochodu prywatnego do celów służbowych, nie stanowią przychodu pracownika zgodnie z artykułami ustawy o podatku dochodowym.

NSA: ryczałt nie jest przychodem

WSA dodał, że otrzymanie przez pracownika ryczałtu jako zwrot kosztów związanych z wykorzystaniem prywatnego samochodu do celów służbowych ma charakter wyrównania uszczerbku majątkowego. Ten uszczerbek obejmuje nie tylko koszty bezpośrednio związane z eksploatacją samochodu, takie jak paliwo i inne wydatki operacyjne, lecz także faktyczne zużycie pojazdu oraz jego utrata wartości spowodowana zwiększoną liczbą przejechanych kilometrów, co ma również znaczenie dla pracodawcy. Kwota ryczałtu nie może być zatem uznana jako przychód, a co za tym idzie nie jest ona opodatkowana. 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej złożył skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ale Naczelny Sąd Administracyjny ją oddalił.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!