Czym jest Alert RCB?

W obliczu różnych zagrożeń istnieje pilna potrzeba ostrzegania mieszkańców o potencjalnych niebezpieczeństwach. Alerty RCB stanowią skuteczne narzędzie w dostarczaniu szybkich i konkretnych informacji w sytuacjach kryzysowych. Dają ludziom szansę na podjęcie odpowiednich działań w celu zminimalizowania ryzyka i zachowania bezpieczeństwa.

Czym jest Alert RCB?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 22 września 2023

Alert RCB: co to?

System ALERT RCB to mechanizm przekazywania istotnych informacji za pomocą krótkich wiadomości tekstowych SMS. Ma on na celu informowanie społeczeństwa o ewentualnych zagrożeniach. Ten skuteczny system generuje zwięzłe komunikaty, które pochodzą od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB), są kierowane do osób znajdujących się na obszarze potencjalnego ryzyka. Powinien być wykorzystywany jedynie w wyjątkowych sytuacjach, kiedy istnieje realne zagrożenie bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia na większym obszarze. Tego rodzaju wiadomość jest krótka, nie przekracza zazwyczaj 160 znaków.

Alert RCB: Teraz także ostrzeżenia o smoguAlert RCB: Teraz także ostrzeżenia o smoguAnna Malinowska

Alerty RCB opierają się na informacjach dotyczących potencjalnych zagrożeń, które Rządowe Centrum Bezpieczeństwa otrzymuje od różnych źródeł, włączając w to ministerstwa oraz służby. Mogą być przekazane na przykład przez straż pożarną, policję, czy straż graniczną. Współpracuje ono także z urzędami i instytucjami na szczeblu centralnym, na przykład z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz urzędami wojewódzkimi. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa działa przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Sytuacja w kraju jest monitorowana pod kątem potencjalnych zagrożeń, a gdy nastąpią przesłanki aktywowany jest system ALERT RCB.

Po otrzymaniu takiej wiadomości SMS kluczowe jest dostosowanie się do zawartych w niej instrukcji, najlepiej jak najszybciej. To pozwala na uniknięcie potencjalnego niebezpieczeństwa lub ograniczenie jego skutków.

Co trzeba zrobić, aby otrzymywać alerty?

Wiadomości Alert RCB z ważnymi informacjami związanymi głównie z bezpieczeństwem wysyłane są wszystkim osobom przebywającym na danym obszarze. Trafiają do odbiorców wszystkich sieci komórkowych, nie ma różnicy, czy użytkownik podpisał umowę abonamentową, czy korzysta z zasileń na kartę. Wiadomość dotrze także do osób z zagranicy, które przebywają w naszym kraju i korzystają z roamingu.

Warto wspomnieć, że nie są gromadzone żadne dane o lokalizacji, nie są także przetwarzane. 

Podróżowanie, a SMS z informacjami

Dziś wiele osób przemieszcza się różnymi środkami lokomocji, podróżują, by odpoczywać lub w związku z pracą. Czy podczas wyjazdu można liczyć, że na telefon dotrze wiadomość o zagrożeniu?

Wspominaliśmy już, że Alert RCB dociera do osób, które znajdują się na konkretnym terenie, na którym może znajdować się zagrożenie.

Alert RCB i RSO to nie wszystko. Powstają lokalne systemy ostrzeganiaAlert RCB i RSO to nie wszystko. Powstają lokalne systemy ostrzeganiaMichał Górecki

Warto wyjaśnić, że w takim przypadku nie pojawią się informacje związane z miejscem zamieszkania, co może niektórych zaskoczyć. Przesłana informacja będzie dotyczyć aktualnej lokalizacji.

Takie wiadomości są potrzebne — pozwolą na podjęcie odpowiednich działań w przypadku zagrożeń. W Polsce w takiej formie co jakiś czas pojawiają się ostrzeżenia związane z trudnymi warunkami atmosferycznymi (wichurami, burzami). We wspomnianych przypadkach wysłana informacja pozwoli na zminimalizowanie możliwości wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń związanych z urazami, czy z utratą dobytku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!