Od marca 2024 r. więcej osób skorzysta z dodatku mieszkaniowego

Dodatek mieszkaniowy to forma pomocy dla osób mających problem z regulowaniem opłat mieszkaniowych, np. czynszu. Jego przyznanie zależy od wielu czynników — m.in. od dochodów. Dzięki wzrostowi przeciętnego dochodu w 2023 r. więcej osób skorzysta z dodatku mieszkaniowego w 2024 r. Sprawdź, jakie progi dochodowe są prognozowane na przyszły rok. 

Od marca 2024 r. więcej osób skorzysta z dodatku mieszkaniowego
 • Anna Pakaszewska-Cetera
 • /
 • 20 września 2023

Co to jest dodatek mieszkaniowy?

Dodatek mieszkaniowy to świadczenie udzielane osobom, które mają trudności z opłaceniem rachunków związanych z mieszkaniem, np. czynszu. Z zapomogi mogą skorzystać osoby, które:

 •  są właścicielami mieszkania
 • mają spółdzielcze własnościowe lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu,
 • wynajmują albo podnajmują mieszkanie na umowę,
 • czekają na mieszkanie zamienne albo socjalne (orzeczenie z sądu, że przysługuje taki lokal).

Zamieszkaj na swoim. Jakie są rządowe programy mieszkaniowe?Zamieszkaj na swoim. Jakie są rządowe programy mieszkaniowe?Anna Petynia-Kawa

W 2023 r. można liczyć średnio na 250-380 zł dodatku. Jego wysokość jest uzależniona od:

 • dochodów i liczby osób w gospodarstwie domowym,
 • wysokości wydatków na utrzymanie mieszkania (czynsz, wydatki związane z kosztami eksploatacji, zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną, opłaty za energię cieplną, wodę, odbiór śmieci),
 • stawek czynszu najmu w mieszkaniowym zasobie gminy.

Jakie kryteria muszą być dodatkowo spełnione?

O dodatek mieszkaniowy można wnioskować, gdy spełnione będą dodatkowo poniższe wymogi:

 • dochód w okresie 3 miesięcy przed datą złożenia wniosku przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekroczy 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarstwie jednoosobowym lub 30% w gospodarstwie wieloosobowym; w 2023 r. kryterium dochodowe wynosi 2538,46 zł w gospodarstwie jednoosobowym, a w wieloosobowym 1903,85 zł (w przypadku wyższego dochodu, świadczenie również s ię należy, ale pomniejszone o kwotę nadwyżki),
 • metraż mieszkania nie przekracza określonej dla danej liczby osób powierzchni o więcej niż 30% (lub 50%, jeśli wielkość pokoi i kuchni nie przekracza 60% wielkości całego lokalu), np. przy jednej osobie powierzchnia mieszkania nie może przekraczać 45 m2, a przy dwóch 52 m2. Jeżeli w lokalu mieszka osoba niepełnosprawna, wówczas maksymalna dopuszczalna powierzchnia mieszkania wzrasta o 15 m2.

Od marca 2024 r. więcej osób skorzysta z dodatku

Z tego względu, iż przyznanie dodatku mieszkaniowego jest ściśle związane z określonym kryterium dochodowym, prognozuje się, że w 2024 r. z dodatku będzie mogło skorzystać więcej osób. Wynika to z faktu, że przeciętny dochód stale wzrasta — w ustawie budżetowej jest zapis, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2023 r. wzrośnie o 12,3% w stosunku do ubiegłego roku, a co za tym idzie, w 2024 r. progi dochodowe wzrosną. Dokładne dane zostaną udostępnione przez GUS w lutym 2024r. 

Jeśli prognoza okaże się trafna, wówczas przeciętne wynagrodzenie w 2023 r., w odniesieniu do którego będą ustalane kryteria dochodowe, wyniesie 7 126,72 zł. Progi dochodowe wyniosą wtedy 2138,02 zł dla gospodarstw jednoosobowych i 28 0,70 zł dla gospodarstw wieloosobowych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!