Serwis Ezoteryczny z Premium Rate. Nie daj się nabrać!

Uwaga na Serwis Ezoteryczny firmy Media Contact Premium. 72047 to numer Premium Rate. Zanim skorzystacie z usługi, przeczytajcie regulamin. Bądźcie czujni! Nie dajcie się nabrać! – ostrzega Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Mężczyzna z telefonem komórkowym
 • Rafał Stępniewski
 • /
 • 5 lutego 2019

Użytkownicy zachęcani są do zawarcia znajomości ze zgrabną Karoliną mieszkającą tuż obok. Do wiadomości jest dołączone zdjęcie młodej, skromnej blondynki, która zaprasza na kawę. Ma nasze zdjęcie i chce przesłać swoje — bez ubrania. Wystarczy wysłać sms-a.

Treść sms-ów sugeruje, że dziewczynę znamy i jest ona zainteresowana bliższą znajomością:

Dlaczego nie odpowiadasz na moje smsy? ZNAM Cię, bo mieszkam OBOK! Wiem, że widziałeś mnie ostatnio. Wysyłam Ci moje zdjęcie, żebyś wiedział, że to ja! Umówimy się na kawę? Muszę Ci o czymś powiedzieć, ale tylko prosto w oczy! Odp TAK na 72047 proszę! 2,46zlre-g.pl

Czekam na Twoją odpowiedź. Na SERIO! PRZYSIĘGAM! Chcę Ci wysłać moje rozbieran* foto! Jestem ładna, zgrabna i bez ubrania!!! Żeby to zrobić, muszę mieć od Ciebie zgodę? Odp ZGODA NA 72047 CHCE żebyś zobaczył to foto! 2,46zlre-g.pl

Nie dostałam od Ciebie żadnej odpowiedzi! POTWIERDŹ spotkasz się ze mną? Wysłać Ci moje zdjęcie bez ubrani*? Jestem ładna i zgrabna! Odpisz DAJ na 72047 Nie ignoruj mnie! 2,46zlre-g.pl

Mam zdjęcie, na którym CIĘ widać! Zrobiłam je, żebyś uwierzył, że chcę się z Tobą spotkać! Chcesz zobaczyć to zdjęcie? Odp TAK na 72047 Zaufaj mi! 2,46zlre-g.pl

Odpowiedź przesłana Karolinie oznacza zgodę na otrzymywanie od organizatora serwisu i jego partnerów sms-ów i mms-ów z informacjami marketingowymi. To jeden ze sposobów, by złapać konsumenta w pułapkę usług Premium Rate.

W Regulaminie Serwisu Ezoterycznego czytamy:

Użytkownik rozpoczynając korzystanie z Usługi wyraża zgodę na wykorzystywanie przez Organizatora numeru telefonu, z którego nastąpiło zgłoszenie do serwisu, w tym na otrzymywanie powiadomień i innych informacji, również handlowych. Użytkownik ma prawo do zrezygnowania z udzielonej zgody w dowolnym czasie, każde tego typu zgłoszenie powinno zostać złożone w trybie opisanym w § 1 ust. 7 niniejszego Regulaminu. Zgłoszenie musi zostać opatrzone numerem telefonu oraz jasno sprecyzowanym żądaniem, aby Organizator był w stanie jednoznaczny sposób określić charakterystykę zgłoszenia.

Organizator także „zastrzega sobie prawo zmiany postanowień Regulaminu w razie zmiany przepisów prawnych lub z innej ważnej przyczyny. Zmiany Regulaminu wchodzą w życie z dniem ich publikacji na stronie internetowej www.re-g.pl oraz www.wrozkitv.pl”.

Jeśli nie chcesz ponosić kosztów, zablokuj usługi Premium Rate u swojego operatora – alarmuje Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Co to są usługi Premium Rate?

Premium Rate to usługi telekomunikacyjne o podwyższonej opłacie. Są świadczone na tzw. „numerach specjalnych” przez operatorów telekomunikacyjnych, albo przez inne podmioty. Wykorzystuje się je w różnego rodzaju loteriach, konkursach, akcjach charytatywnych, czy do zamawiania określonych, płatnych treści poprzez tzw. subskrypcje (np. pogody czy horoskopu). Są też stosowane przy tzw. mikropłatnościach — np. płatności za gry on-line, za uzyskanie dostępu do pełnych wersji artykułów, dokumentów, serwisów ogłoszeniowych dostępnych poprzez strony www, płatności za zamawiane usługi VOD (Video On Demand) czy płatności za realizację zakupów on-line typu: muzyka, oprogramowanie.

W praktyce, subskrypcja przychodzących, płatnych wiadomości SMS to usługa o podwyższonej opłacie, w ramach której abonent otrzymuje zamówioną treść, np. wróżby, prognozy pogody, informacje o wydarzeniach w Polsce i na świecie. Abonent płaci za każdą odebraną wiadomość. Wiadomości są wysyłane cyklicznie, zgodnie z regulaminem serwisu, który ją uruchomił.

W grudniu 2018 r. zmieniły się przepisy Prawa telekomunikacyjnego. Konsumenci są teraz lepiej chronieni przed kosztami Premium Rate, dzięki wprowadzeniu domyślnego progu kwotowego w wysokości 35 zł.

SPRAWDŹ TAKŻE: Nowelizacja prawa telekomunikacyjnego z korzyścią dla konsumenta

Co może zrobić konsument?

 • Dostawca Premium Rate może uzyskać zgodę na świadczenie subskrypcji np. w wiadomości SMS lub poprzez zaznaczenie check-boxa na stronie internetowej.
 • W przypadku przekroczenia przez abonenta wyznaczonego progu kwotowego, operator ma obowiązek natychmiastowego zablokowania usług Premium Rate. Blokada usług o podwyższonej opłacie dotyczy jednak tylko tych SMS-ów i połączeń, które powodują koszty po stronie abonenta.
 • Operator ma obowiązek natychmiastowego poinformowania abonenta o fakcie przekroczenia limitu. W przypadku usług świadczonych w sieci stacjonarnej, obowiązek informacyjny jest wypełniony, jeżeli w ciągu 24 godzin od przekroczenia limitu operator trzykrotnie próbował nawiązać połączenie z abonentem.
 • Domyślny limit kosztów na usługi o podwyższonej opłacie wynosi 35 zł na miesiąc lub okres rozliczeniowy. Abonent w każdej chwili może go zmienić. Wystarczy zgłosić się do swojego operatora i zażądać zmiany. Operator ma obowiązek oferować 4 progi kwotowe w wysokości: 0 zł, 35, 100 i 200 zł.
 • Na żądanie abonenta operator ma obowiązek bezpłatnie zablokować usługi Premium Rate. Abonent może zablokować: wszystkie numery usług o podwyższonej opłacie; poszczególne numery usług o podwyższonej opłacie; wszystkie numery usług o podwyższonej opłacie, których koszt połączenia przekracza maksymalną cenę określoną przez abonenta.
 • Można odblokować usługi o podwyższonej opłacie po przekroczeniu wcześniej wyznaczonego progu kwotowego — w tym celu należy zgłosić się do operatora i określić wyższy limit kwotowy.
 • Jeśli usługi o podwyższonej opłacie zostały zrealizowane mimo aktywnej blokady, operator nie może żądać od abonenta pokrycia kosztów usług.
 • Każdą stronę, która w odczuciu użytkownika Internetu wykorzystywana jest do popełniania przestępstw, można zgłaszać do najbliższej jednostki policji. Komenda Główna Policji, mając na uwadze prognozowany wzrost cyberprzestępczości, udostępniła adres kontaktowy [email protected], na który można zgłaszać informacje o witrynach internetowych, które mogą być wykorzystywane do popełniania przestępstw.
 • Każdą stronę, której treść w odczuciu użytkownika Internetu wprowadza w błąd, np. co do charakteru lub kosztu oferowanej usługi, można zgłaszać do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Każdy podmiot, prowadzący działalność gospodarczą, musi przestrzegać obowiązujących przepisów prawa, w tym zasad uczciwej konkurencji. Zakazane jest stosowanie takich praktyk, jak przekazywanie konsumentom nieprawdziwej, niepełnej i nierzetelnej informacji. Organem odpowiedzialnym za kontrolę przestrzegania zasad uczciwej konkurencji jest Prezes UOKiK.
 • Czy subskrypcja może być aktywowana samoistnie, bez udziału użytkownika? Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Może jednak wystąpić w szczególnych okolicznościach. Do tych okoliczności należą: błąd systemowy po stronie operatora telekomunikacyjnego lub dostawcy subskrypcji; uszkodzenie (wadliwe działanie) telefonu lub karty SIM; nieuprawnione użycie telefonu przez osobę trzecią bez wiedzy i zgody abonenta.
 • Jeżeli doszło do samoistnej aktywacji subskrypcji, abonent może złożyć do operatora lub dostawcy usługi o podwyższonej opłacie Premium Rate reklamację. Ponadto, abonent powinien oddać do swojego operatora telefon (o ile był kupiony u operatora) oraz kartę SIM w celu wykluczenia możliwości ich uszkodzenia.
 • W przypadku wady telefonu lub karty SIM, abonent również może złożyć do operatora reklamację.
 • Jeśli odpowiedź na reklamację jest negatywna lub niesatysfakcjonująca, abonent może zwrócić się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wnioskiem o przeprowadzenie pozasądowego postępowania w sprawie rozwiązywania sporów konsumenckich (postępowanie ADR).
 • Jeżeli odpowiedź na reklamację złożona do dostawcy usługi o podwyższonej opłacie jest negatywna, abonent może zwrócić się o pomoc do właściwego Rzecznika Konsumentów.
 • W przypadku, gdy abonent podejrzewa nieuprawnione użycie swojego telefonu przez osobę trzecią, sprawę można zgłosić do najbliższej jednostki policji. Użycie cudzej rzeczy ruchomej bez wiedzy jej właściciela jest wykroczeniem.

Na podstawie materiałów Urzędu Komunikacji Elektronicznej

SPRAWDŹ TAKŻE: Fikcyjne konkursy w internecie. Jak nie dać się nabrać?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Salmonella na jajkach z Biedronki
konsument

Salmonella na jajkach z Biedronki

Na popularnych i często kupowanych jajkach Moja Kurka w czasie kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzona została obecność pałeczek Salmonella z grupy D na powierzchni skorupek oraz w treści...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!