Służby specjalne: rosyjskie fake newsy mają zniechęcić nas do Ukraińców

Rosyjska dezinformacja skierowana przeciw Polsce działa w taki sposób, by wzbudzić wrogość między Polakami a Ukraińcami – ostrzega rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych. Głównym celem fake newsów jest budowanie przekonania, że przyjmowanie uchodźców spowoduje kłopoty z gospodarką, bezpieczeństwem oraz na tle społecznym. 

Służby specjalne: rosyjskie fake newsy mają zniechęcić nas do Ukraińców
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 czerwca 2022

Fake newsy mają poróżnić Polaków i Ukraińców

Jak czytamy na rządowej stronie poświęconej służbom specjalnym, cały przekaz ma spowodować sprzeciw Polaków wobec pomocy uchodźcom z Ukrainy na terytorium naszego kraju. Często szukając wydarzeń, które w żaden sposób nie wiążą się z obecnością naszych wschodnich sąsiadów w Polsce. 

W komunikacie przytoczono m.in. sprawę zabójstwa na Nowym Świecie w Warszawie. W części publikacji w mediach społecznościowych  fałszywie wskazywano, że tragiczne zdarzenie ma wiązek z przyjmowaniem uchodźców nad Wisłą. Służby specjalne nazywają takie zabiegi działaniami dezinformacyjnymi, które mają konkretny cel. 

Fala fake newsów na temat uchodźców w internecie!Fala fake newsów na temat uchodźców w internecie!Anna Malinowska

Media społecznościowe pełne nieprawdy o Ukraińcach. 

Przy wspomnianym temacie zabójstwa w Warszawie w mediach społecznościowych pojawiała się cała seria nieprawdziwych informacji, wg których za większością przestępstw w naszym kraju stoją Ukraińcy, co jest oczywistą nieprawdą w świetle danych np. policji, czy innych służb. 

Do tego dochodzi jeszcze mechanizm manipulacji informacjami sprzed lat i przedstawianie ich w taki sposób, żeby sprawiały wrażenie wiarygodnych i aktualnych. „Opisany przypadek pokazuje, że dezinformacja wymierzona w dany kraj bazuje na aktualnych wydarzeniach atakowanego państwa, wpisując się w bieżącą agendę publiczną” – czytamy na stronie ministra koordynatora służb specjalnych.

Zabójstwo w Warszawie a Ukraińcy

Rządowa strona jasno diagnozuje, że nieprawdziwe przekazy wokół zabójstwa w stolicy wpisują się w strategie działania rosyjskiej propagandy, której zadaniem jest budowanie informacyjnego chaosu na rzecz politycznych interesów Kremla.

Jednym z kluczowych wątków tej strategii są próby budowy wrogości między Polakami a Ukraińcami. Warto zatem dokładnie sprawdzać źródła informacji, oraz brać poprawkę na celowe wątki, które realizują działania dezinformacyjne Moskwy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!