Unia Europejska zmienia zasady wynajmu aut. Avis, Europcar, Hertz będą działać inaczej

Atrakcyjna cena wynajmu samochodu aż kusi, aby skorzystać z oferty. Robisz rezerwację i okazuje się, że w rzeczywistości koszty są dużo wyższe niż w ofercie. To już koniec takich praktyk. Jeszcze w tym roku wypożyczenie samochodu będzie dużo łatwiejsze i bardziej przejrzyste.

Unia Europejska zmienia zasady wynajmu aut. Avis, Europcar, Hertz będą działać inaczej
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 marca 2019

Przez długie lata największe sieci wypożyczalni samochodów działały podobnie jak tanie linie lotnicze. W porównywarkach czy reklamach zachęcały do skorzystania ze swoich usług, proponując maksymalnie niskie ceny. Jednak podczas rezerwacji okazywało się, że firmy doliczają koszty za dodatkowe usługi. Ostateczna cena była sporo wyższa.

To nie spodobało się unijnym urzędnikom. Nakazali większą przejrzystość cenową. Dotyczy to przede wszystkim największych wypożyczalni. Pocieszające jest to, że część firm już zmieniła zasady świadczenia usług. Pozostałe mają wprowadzić je do końca tego roku.

Czytaj też:

Bankomat "połknął" pieniądze. Zobacz, co zrobić?

Ubezpieczenie biletu lotniczego. Co to jest i kiedy warto?

Jak się zabezpieczyć przed złodziejem w sieci? Poznaj 10 skutecznych metod

Najtańsza wypożyczalnia samochodów? 

Wypożyczalnie będą musiały uwzględniać wszystkie opłaty podając łączną cenę rezerwacji. Klient będzie widział końcową cenę, którą musi zapłacić. Nie będzie można dodatkowo doliczać np. dopłaty za młodego kierowcę czy dopłaty paliwowowej. Cena musi być po prostu ostateczna. Dodatkowo wypożyczalnie muszą jasno opisywać kluczowe usługi. Mowa tu przede wszystkim o limicie kilometrów, zasadach dotyczących paliwa, a także warunkach anulowania rezerwacji i rozliczania depozytów.

Trzeba będzie również podać szczegółowe dane dotyczące ubezpieczeń. Chodzi o to, by klient wiedział, co tak naprawdę obejmuje ubezpieczenie. 

Wszystko to pokazuje, że już w czasie tych wakacji istnieje szansa, że wynajmiemy samochód według nowych, bardziej przejrzystych zasad. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!