Wada zatajona

Przepis ten stanowi, jaki wpływa ma zatajenie wady przez sprzedawcę na upływ terminu do jej stwierdzenia.

Zakupy w hipermarkecie
  • Rafał Stępniewski
  • /

Art. 568 kodeksu cywilnego

....

§ 6. Upływ terminu do stwierdzenia wady nie wyłącza wykonania uprawnień z tytułu rękojmi, jeżeli sprzedawca wadę podstępnie zataił.

 

Pomimo upławu terminu do zgłoszenia uprawnień z tytułu rękojmi, kupujący może jednak korzystać ze swoich uprawnień, w przypadku gdy sprzedawca zataił fakt wady produktu.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że art 564 kodeksu cywilnego odmawia sprzedawcy możliwości powołania się na upływ terminu do zbadania rzeczy przez kupującego lub zawiadomienia o wadzie — w sytuacji, gdy sprzedawca wiedział o wadzie lub zapewnił, że wada nie istnieje.

Podstępne zatajenie wady to taka sytuacja, gdy sprzedawca wiedząc o wadzie nie tylko nie przekazuje tej informacji kupującemu, ale — dodatkowo — podstępnie ją zataja, a więc np. maskuje, ukrywa itp., w tym celu, aby kupujący jej nie odkrył.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!