Zawieszenie prawa do wykonywania uprawnień z tytułu rękojmi

Czy termin do wykonywania uprawnień z tytułu rękojmi może ulec zawieszeniu? Dowiedz się, jak wygląda ta kwestia w świetle nowych regulacji prawnych.

Akty prawne
  • Rafał Stępniewski
  • /

Art. 568 kodeksu cywilnego

...

§ 4. W razie dochodzenia przed sądem, albo sądem polubownym, jednego z uprawnień z tytułu rękojmi, termin do wykonania innych uprawnień, przysługujących kupującemu z tego tytułu, ulega zawieszeniu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

 

Zawieszenie terminu  do wykonania uprawnień z tytułu rękojmi następuje w przypadku:

1) dochodzenia roszczeń przed sądem powszechnym lub polubownym na czas trwania takiego postępowania,

2)  wszczęcia postępowania mediacyjnego.

Potem termin ten biegnie dalej.

W kontekście tego przepisu ważny jest również art. 568 paragraf 2, który reguluje kwestie terminu przedawnienia roszczeń, gdy kupujący jest konsumentem.  Wówczas termin przedawnienia nie może skończyć się przed upływem terminu 2  lat

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!