Termin na złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy lub obniżeniu ceny

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy, albo obniżeniu ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej, może być złożone tylko w terminach wskazanych w ustawie.

Konsument z umową
  • Rafał Stępniewski
  • /

Art. 568 kodeksu cywilnego

...

§ 3. W terminach określonych w § 2 kupujący może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej. Jeżeli kupujący żądał wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady, bieg terminu do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny rozpoczyna się z chwilą bezskutecznego upływu terminu do wymiany rzeczy lub usunięcia wady.

 

Kupujący może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy, albo obniżeniu ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej, w terminie rocznym. Początek biegu terminu wyznacza dzień stwierdzenia przez kupującego wady rzeczy.

Jeśli kupującym jest konsument, termin do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy, albo obniżeniu ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej, nie może zakończyć się przed upływem 2 lat od wydania towaru kupującemu.

W sytuacji, gdy kupujący złożył oświadczenie o wymianie rzeczy lub usunięciu wady, dopiero od bezskutecznego upływu terminu do wymiany lub naprawy rzeczy liczony będzie termin na odstąpienie od umowy lub ządanie obniżenia ceny.

Termin do odstąpienia od umowy lub żądania obniżenia ceny ulegnie więc zawieszeniu o czas naprawy lub wymiany.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!