Przedawnienie roszczenia o usunięcie wady lub wymianę rzeczy

Przepis ten reguluje, w jakim terminie przedawnia się roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad oraz od kiedy termin ten należy liczyć. Szczególna regulacja dotyczy konsumentów.

Kancelaria prawna z ustawami
  • Rafał Stępniewski
  • /

Art. 568. kodeksu cywilnego

...

§ 2. Roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady. Jeżeli kupującym jest konsument, bieg terminu przedawnienia nie może zakończyć się przed upływem terminu określonego w § 1.

Gdy w ciągu roku od stwierdzenia wady kupujący nie zawiadomi o niej sprzedawcy, traci on uprawnienie z rękojmi do usunięcia tej wady lub wymiany rzeczy.

Dla konsumentów termin przedawnienia roszczenia o usunięcie wady lub wymianę rzeczy nie może być krótszy niż 2 lata.

Terminy liczone w latach upływają z dniem, którego data odpowiada początkowemu dniowi terminu, lub — gdyby takiego dnia w tym miesiącu nie było — w ostatnim dniu tego miesiąca.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!