fb

Niebezpieczeństwo pogorszenia rzeczy

Jak powinien zachować się kupujący, korzystający z rękojmi przy sprzedaży, która dokonuje się między przedsiębiorcami, gdy istnieje niebezpieczeństwo pogorszenia rzeczy, a sprzedawca nie dopuszcza się zwłoki z odebraniem rzeczy.

Transakcja sprzedaży
  • Rafał Stępniewski
  • /

Art. 567 kodeksu cywilnego

...

§ 2. W przypadku sprzedaży między przedsiębiorcami kupujący jest uprawniony, a gdy interes sprzedawcy tego wymaga – obowiązany sprzedać rzecz z zachowaniem należytej staranności, jeżeli istnieje niebezpieczeństwo pogorszenia rzeczy. O zamiarze sprzedaży kupujący powinien w miarę możliwości zawiadomić sprzedawcę, w każdym zaś razie powinien wysłać mu zawiadomienie niezwłocznie po dokonaniu sprzedaży. Kupujący może również odesłać rzecz sprzedawcy na jego koszt i niebezpieczeństwo.

Odrębnie uregulowane zostały uprawnienia w przypadku sprzedaży miedzy przedsiębiorcami na wypadek, gdy sprzedawca dopuszcza się zwłoki z odebraniem rzeczy.

 Kupujący może wówczas:

  1. Sprzedać rzecz z zachowaniem należytej staranności i zawiadomić o tym fakcie sprzedawcę.
  2. Odesłać rzecz na koszt i niebezpieczeństwo sprzedawcy.

Gdy istnieje niebezpieczeństwo pogorszenia rzeczy, kupujący ma obowiązek ją sprzedać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Będzie nowa ustawa o notariacie
U notariusza

Będzie nowa ustawa o notariacie

Przygotowana przez resort sprawiedliwości ustawa o notariacie została przyjęta przez rząd. Dzięki niej sądy mają być odciążone od czynności prostych i bezstronnych. Po wejściu nowego prawa...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!