Zwłoka w odebraniu towaru i jej skutki

Jakie skutki wywołuje zwłoka sprzedawcy w odebraniu towaru od kupującego w odniesieniu do sprzedawcy oraz do kupującego

Hurtownia towarów

Art. 567 kodeksu cywilnego

§ 1. Jeżeli sprzedawca dopuszcza się zwłoki z odebraniem rzeczy, kupujący może odesłać rzecz na koszt i niebezpieczeństwo sprzedawcy.

§ 2. W przypadku sprzedaży między przedsiębiorcami kupujący jest uprawniony, a gdy interes sprzedawcy tego wymaga — obowiązany sprzedać rzecz z zachowaniem należytej staranności, jeżeli istnieje niebezpieczeństwo pogorszenia rzeczy. O zamiarze sprzedaży kupujący powinien w miarę możliwości zawiadomić sprzedawcę, w każdym zaś razie powinien wysłać mu zawiadomienie niezwłocznie po dokonaniu sprzedaży. Kupujący może również odesłać rzecz sprzedawcy na jego koszt i niebezpieczeństwo.

Zwłoka sprzedawcy i jej skutki

Gdy sprzedawca dopuszcza się zwłoki, kupujący który wykonuje uprawnienia z rękojmi może odesłać rzecz na koszt i niebezpieczeństwo sprzedawcy. Sprzedawca dopuszcza się zwłoki z odebraniem rzeczy wówczas np. gdy nie odbiera rzeczy od kuriera lub na poczcie.

Obowiązkiem kupującego jest odesłanie rzeczy do sprzedawcy. W przypadku rzeczy zamontowanych lub dużych gabarytowo kupujący powinien rzecz udostępnić sprzedawcy (zatem wówczas jej nie wysyła ).

Sytuacja w której powyższy przepis będzie miał zastosowanie może dotyczyć przypadków sprzedaży przez Internet, gdy to sprzedawca odbierał będzie uszkodzony sprzęt, gdyż takie są warunki umowy (regulaminu). Wówczas, gdy sprzedawca dopuszcza się zwłoki z odebraniem rzeczy, kupujący ma uprawnienie do tego, aby samemu ta rzecz odesłać na koszt i niebezpieczeństwo sprzedawcy.

Odmienności przy sprzedaży pomiędzy przedsiębiorcami

Odrębnie uregulowane zostały uprawnienia w przypadku sprzedaży miedzy przedsiębiorcami, na wypadek gdy sprzedawca dopuszcza się zwłoki z odebraniem rzeczy.

 Kupujący może wówczas:

  1. Sprzedać rzecz z zachowaniem należytej staranności i zawiadomi co tym fakcie sprzedawcę
  2. Odesłać rzecz na koszt i niebezpieczeństwo sprzedawcy.

Gdy istnieje niebezpieczeństwo pogorszenia rzeczy, kupujący ma obowiązek ją sprzedać.

Kupujący powinien w miarę możliwości zawiadomić sprzedawcę o zamiarze sprzedaży.Ww każdym razie powinien wysłać mu zawiadomienie niezwłocznie po dokonaniu sprzedaży.

Kupujący może również odesłać rzecz sprzedawcy na jego koszt i niebezpieczeństwo.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!