Walentynki – rady dla zakochanych konsumentów
Walentynki już blisko. Kupujesz walentynkowy prezent? Planujesz wyjazd we dwoje, albo chcesz się umówić na romantyczną randkę online? Sprawdź, jak w takich sytuacjach chronieni są konsumenci?

- Anna Stępniewska
- /
- 8 lutego 2019
W okresie Walentynek firmy prześcigają się w ofertach trafiających do serc konsumentów. Okazuje się często, że towary z „serduszkiem” lub z napisem „I love you” są słabej jakości – zwraca uwagę Europejskie Centrum Konsumenckie Polska.
Oto porady dla zakochanych konsumentów:
Zakup prezentu
- Towar zakupiony przez Internet możesz zwrócić w ciągu 14 dni. Uwaga na wyjątki: np. bilet na koncert, biżuteria z grawerem, otwarte perfumy, rozpakowana bielizna.
- Niektóre sklepy stacjonarne oferują swoim klientom możliwość zwrotu, zapytaj o to przy kasie przed dokonaniem zakupu.
- Na reklamację prezentu z tytułu rękojmi masz 2 lata w całej Unii Europejskiej.
SPRAWDŹ TEŻ: 8 zasad bezpiecznych zakupów przez Internet — na co zwrócić uwagę?
Dostarczenie prezentu
- Jeżeli wybrałeś rodzaj dostawy zaoferowany przez sprzedawcę, to on odpowiada za produkt w czasie transportu.
- Nie masz obowiązku sprawdzania przesyłki przy kurierze. Jeżeli opakowanie nie jest uszkodzone, masz na to 7 dni.
- Jeśli po sprawdzeniu podczas odbioru okaże się, że towar jest niezgodny z opisem, możesz zażądać sporządzenia protokołu odbioru.
SPRAWDŹ TEŻ: Podpis odbioru przesyłek na tablecie — czy to bezpieczne?
Walentynkowy wyjazd we dwoje
- W przypadku opóźnienia, zagubienia lub uszkodzenia bagażu odpowiedzialność ponosi linia lotnicza — do 1131 SDR (międzynarodowa jednostka walutowa o charakterze pieniądza bezgotówkowego), czyli ok. 6 tys. zł.
- Nie zawsze możesz zrezygnować z rezerwacji pokoju bezkosztowo. W niektórych krajach, np. Austrii, przepisy mówią, że klient nie może domagać się pełnego zwrotu kosztów rezerwacji w przypadku, gdy nie będzie mógł z niej skorzystać.
- Jeżeli pokój jest niezgodny z umową, zgłoś to obsłudze hotelowej. Aby ubiegać się o zwrot kosztów (np. z powodu różnicy w standardzie pokoju), warto zadbać o dokumentację dowodową (np. w formie zdjęć).
SPRAWDŹ TEŻ: Wielkość opóźnienia samolotu a czas przylotu
Randka online
- Nie rób tego pochopnie. Chodzi o umowę z serwisem randkowym. Jeśli nie wypowiesz umowy w terminie najczęściej 14 dni przed jej zakończeniem, przedsiębiorca może automatycznie ją przedłużyć, najczęściej na kolejne 3 miesiące, pobierając z karty konsumenta opłatę za subskrypcję.
- Podpisując taką umowę, masz niewielkie szanse na uzyskanie zwrotu. Przepisy nie wykluczają stosowania praktyki „automatycznego przedłużenia konta”. Serwis musi jednak powiadomić o tym konsumenta przed zawarciem umowy.
- Portale randkowe najczęściej informują konsumentów o stosowaniu takiej praktyki w kilku miejscach: podczas podawania numeru karty kredytowej, w regulaminie, w potwierdzeniu założenia konta.
Na podstawie materiałów Europejskiego Centrum Konsumenckiego Polska
SPRAWDŹ TEŻ: Serwis Ezoteryczny z Premium Rate. Nie daj się nabrać!
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.