Ważna zmiana dla tysięcy polskich seniorów - prezydent podpisał ustawę
Opracowane przez specjalistów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy zmieniające mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Stosowna ustawa właśnie doczekała się podpisu głowy państwa.
- Jakub Stasak
- /
- 22 listopada 2024
Świadczenie honorowe dla stulatków – aktualny stan prawny
Comiesięczne honorowe świadczenie dla stulatków przyznawane jest obecnie na mocy decyzji podjętej przez Prezesa Rady Ministrów w 1972 roku.
Ponowne przeliczenie emerytury. Jak wygląda?Jakub Stasak
Od ponad pół wieku traktowane jest ono zatem jako „świadczenie w drodze wyjątku”, zmienić ten stan rzeczy postanowili przedstawiciele resortu kierowanego przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk.
Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie stosowną ustawę, której przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku.
Ważna zmiana dla tysięcy emerytów
Według oficjalnych danych honorowe świadczenie dla osób, które ukończyły sto lat, pobiera aktualnie około sześciu tysięcy polskich seniorów, a liczba niniejsza będzie rosła z roku na rok.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określa obowiązujący aktualnie mechanizm jego przyznawania jako pozaustawowy i prowizoryczny – co niezmiernie istotne, nowe rozwiązania nie tylko regulują wspomnianą procedurę, ale również pozwalają na coroczną waloryzację samego świadczenia.
Jak się ubezpieczyć w NFZ nie pracując?Jakub Stasak
Ustawa przewiduje, że będzie ono wypłacane z urzędu każdej osobie uprawnionej do emerytury lub renty, która ukończyła 100 lat.
Osobom, które nie mają prawa do emerytury lub renty wypłacanych przez organy emerytalne, prawo do świadczenia honorowego przyznawane będzie na wniosek.
Ważne: Prawo do opisywanego świadczenia obejmie wyłącznie seniorów legitymujących się polskim obywatelstwem.
Świadczenie honorowe dla stulatków – ile wyniesie?
Świadczenie honorowe wyniesie 6246,13 złotych brutto miesięcznie i będzie corocznie waloryzowane – po raz pierwszy nastąpi to już 1 marca 2025 roku.
Proces waloryzacji ma podlegać identycznym zasadom, jak w przypadku rent i emerytur, co niewątpliwie wpłynie pozytywnie na zapewnienie najstarszej części społeczeństwa finansowej stabilności i przewidywalności sytuacji prawnej.
W co inwestować bez ryzyka?Jakub Stasak
W uzasadnieniu projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia czytamy ponadto, iż:
„Od decyzji w sprawie świadczenia honorowego stronie będzie przysługiwać prawo do wniesienia do organu, który wydał decyzję, wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy na zasadach dotyczących decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra. Do wniosku stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące odwołań od decyzji, określone w Kodeksie postępowania administracyjnego”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.