Więcej żłobków i klubów malucha w Polsce?

Ponad 27,4 tys. nowych miejsc opieki dla najmłodszych przybędzie do końca 2019 roku – zapowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do końca 2019 roku w Polsce opiekę w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów ma znaleźć prawie 170 tys. dzieci do lat trzech, czyli o ok. 86 tys. więcej w porównaniu do statystyk z 2015 roku. Będzie to możliwe m.in. dzięki państwowemu wsparciu Maluch+.

Więcej żłobków i klubów malucha w Polsce?
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 września 2019

Czy będzie więcej żłobków?

Według statystyk opublikowanych przez resort rodziny, cztery lata temu w Polsce funkcjonowało około trzech tysięcy placówek, które dysponowały 84 tys. miejsc opieki dla maluchów. Do końca 2018 roku liczba takich instytucji wzrosła do ponad pięciu tysięcy. Zgodnie z resortowymi prognozami pod koniec roku w całej Polsce powinno być zapewnionych 169,9 tys. miejsc dla dzieci, które nie mają ukończonego trzeciego roku życia. To ważna informacja dla młodych rodziców oraz osób planujących powiększenie rodziny. Największy problem dotyczy opieki nad dziećmi, które ukończyły pierwszy rok życia (koniec urlopu macierzyńskiego). Zapis do przedszkola jest możliwy dopiero w trzecim roku życia.

W którym województwie jest najszybszy internet? Sprawdził to UKEW którym województwie jest najszybszy internet? Sprawdził to UKE Anna Malinowska

Gdzie powstaną nowe żłobki?

Według wyliczeń przedstawionych na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej najwięcej nowych miejsc dla najmłodszych dzieci zostanie utworzonych na terenie województwa mazowieckiego (5,5 tys.). Niewiele mniej, bo prawie 4,5 tys zaplanowano w województwie pomorskim. Podium zamyka województwo małopolskie, gdzie miejsce opieki znajdzie kolejne 3,2 tys. maluchów.

Biorąc pod uwagę prognozy dla całego kraju, w 2019 roku powstanie prawie 27,6 tys nowych miejsc dla dzieci, które z uwagi na wiek nie kwalifikują się jeszcze do opieki przedszkolnej. Dofinansowanie otrzymają także już działające placówki dysponujące ponad 74 tysiącami miejsc, w tym także dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych (734 miejsca).

Nie ma żłobka w okolicy – co robić?

Brak żłobka to poważny problem dla młodych rodziców, którzy nie mają z kim zostawić dziecka na czas pracy. Jeśli nie mogą liczyć na pomoc babci czy dziadka, konieczne jest znalezienie opiekunki lub (jeśli to możliwe) niepublicznej placówki. Takie rozwiązanie generuje dodatkowe koszty, które stanowią niemałą część domowego budżetu. Innym rozwiązaniem jest rezygnacja lub zawieszenie kariery zawodowej przez jednego z rodziców przynajmniej do osiągnięcia przez dziecko wieku pozwalającego na zapisanie go do przedszkola. Nie jest to najlepsze rozwiązanie zarówno z punktu widzenia rozwoju osobistego rodzica, jak również szeroko rozumianej gospodarki, która boryka się z problemem braku rąk do pracy.

Niestety miejsc, w których żłobków brakuje ciągle jest wiele. Problem nie dotyczy jedynie małych gmin wiejskich, ale często także miast. Według resortu rodziny, takich białych plam na samorządowej mapie Polski systematycznie ubywa. Do programu „Maluch+” w 2019 roku zakwalifikowano 112 gmin, w których nie było ani jednego żłobka lub klubu dziecięcego organizowanego przez samorząd.

Nie wymieniasz piasku w piaskownicy? Podlegasz karze. Jak często wymieniać piasek w piaskownicy?Nie wymieniasz piasku w piaskownicy? Podlegasz karze. Jak często wymieniać piasek w piaskownicy? Martyna Kowalska

Ile kosztuje żłobek?

Na program „Maluch+” w 2019 roku rząd przeznaczył 375,8 mln złotych. Biorąc pod uwagę sytuację gmin, w których nie istnieją samorządowe placówki dla najmłodszych dzieci zdecydowano o podniesieniu dofinansowania z 20 tys. do 30 tys. złotych. Na nieco niższy bonus mogą liczyć te gminy, w których takie instytucje już istnieją – wzrost z 20 tys. do 22 tys. złotych.

Według wyliczeń MRPiPS, średnia miesięczna opłata za pobyt pociechy w samorządowym żłobku bądź klubie malucha jest obecnie niższa o 419 złotych w porównaniu z placówkami niepublicznymi.

Łatwiej założyć żłobek

W ubiegłym roku wprowadzono spore zmiany, dzięki którym można łatwiej założyć oraz prowadzić żłobek. Z prawnych obowiązków zniknął zapis nakazujący zagospodarowanie co najmniej dwóch pomieszczeń przeznaczonych na pobyt dzieci. Przy okazji zostały wprowadzone jednak normy żywieniowe, a także wymagania dotyczące szkoleń, jakie muszą odbyć osoby opiekujące się dziećmi. Chodzi m.in. o cykliczne szkolenia dotyczące pierwszej pomocy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!